Filmy 14. FKA

Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight – animacje

13 / 10 / 2022----------------------11:00

A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE
reż. Maciek Stępniewski, 2021

czas trwania: 3 min. 12 s.
produkcja: Polska

Krótki film o samotności, który powstał aby złamać serca moich przyjaciół. Próba połączenia estetyki tradycyjnej animacji z narzędziami sztuki generatywnej.


DESEROWY JAMNIK
reż. Betina Brożek, 2022

czas trwania: 7 min. 20 s.
produkcja: Polska

Surrealistyczna opowieść o jamniku, który zamknięty w weselnym torcie, zwiastuje szczęście pary młodej. Radosne usposobienie psa podkreśla lekki i dowcipny charakter animacji, która podejmuje uniwersalny i znaczący we współczesnym świecie problem powierzchowności relacji i fasadowej rytualności w kontekście najważniejszych chwil i decyzji życiowych.


EVEN STONE FLOWS
reż. Michaela Čopíková, Veronika Obertová, 2022

czas trwania: 3 min. 18 s.
produkcja: Słowacja

Krótki wizualny wiersz o płynności bytu. Nawet kamień płynie – żelazo i szkło też płyną – tylko wolniej. Wszystko zajmuje chwilę. Czas może być płynny.


JUTRO NAS TAM NIE MA
reż. Olga Kłyszewicz, 2022

czas trwania: 8 min.
produkcja: Polska

Młoda kobieta odbywa nieoczekiwane spotkanie z Innym. Choć początkowo cała sytuacja napawa ją lękiem, całkiem możliwe, że niechciane doświadczenie w ostatecznym rozrachunku okaże się niezwykle inspirujące.


MUSICAL
reż. Žiga Krajnc, 2021

czas trwania: 8 min. 6 s.
produkcja: Słowenia

Spojrzenie na świat z perspektywy zwykłych ludzi, szukających własnego zakątka na świecie.


MYŚLOTŁOK
reż. Wiktoria Łukaszewicz, 2022

czas trwania: 5 min. 53 s
produkcja: Polska

Opowieść o strachu. O strachu, który sprawia, że czujemy się obco. Odsuwamy się. Chowamy. Uciekamy. O strachu przed spojrzeniem obcemu w oczy, z obawy, że ujrzymy w nich swoje odbicie. Ale jest to także opowieść o prostoduszności, o wielkiej mocy małych gestów. O otwartym sercu i otwartych ramionach.


NIGHT
reż. Ahmad Saleh

czas trwania: 15 min. 57 s.
produkcja: Palestyna

Kurz wojny wprawia w bezsenność. Noc przynosi spokój i sen wszystkim mieszkańcom zrujnowanego miasta. Tylko oczy matki zaginionego dziecka pozostają odporne. Noc musi skłonić ją do spania, aby mogła ocalić swoją duszę.


PIĘĆ MINUT STARSZA
reż. Sara Szymańska, 2021

czas trwania: 6 min.
produkcja: Polska

Siostry bliźniaczki Mela i Zenia jadą nad jezioro spędzić razem leniwe, letnie popołudnie. Ich więź jest tak bliska, że nie wiadomo gdzie kończy się życie jednej, a zaczyna drugiej… Niespełnione względem siebie oczekiwania owocują powstaniem świata, w którym każda próba wyznaczenia granic i rozłączenia splątanych tożsamości jest skazana na klęskę.


SLOW LIGHT
reż. Kijek / Adamski, 2022

czas trwania: 10 min. 58 s.
produkcja: Polska

Bohater filmu rodzi się niewidomy. Pewnego dnia odzyskuje wzrok, jednak to, co widzi jest obrazem z przeszłości, ponieważ gałki oczne chłopca są tak gęste, że światło przenika przez nie siedem lat. W konsekwencji przez całe życie bohater będzie postrzegał wyłącznie to, co już minęło i nie będzie w stanie żyć w teraźniejszości.


SZCZYPIGŁÓWKI
reż. Katarzyna Miechowicz, 2022

czas trwania: 8 min. 20 s.
produkcja: Polska

Film inspirowany absurdami codzienności.


THE FOURTH WALL
reż. Mahboobeh Kalaee, 2021

czas trwania: 9 min. 50 s.
produkcja: Iran

Dom i rodzina, związki, pragnienia, życzenia i wszystko podsumowuje się w kuchni. Jąkający się chłopiec jest tam sam i bawi się swoją wyobraźnią.


WIZYTA
reż. Mateusz Jarmulski, 2021

czas trwania: 7 min.
produkcja: Polska

Przerażona szympansica ucieka przy akompaniamencie ujadania psów, krzyków myśliwych i wystrzałów z broni. Gdy ogląda się za siebie, widzi płonący las tropikalny. Zmęczona, dociera wreszcie do opuszczonej kolonialnej willi. Wewnątrz czeka na nią coś zupełnie niespodziewanego… Trzymająca w napięciu animacja o wpływie człowieka na naturę pokazuje jednocześnie przenikanie się świata ludzi i zwierząt. Co różni te dwa światy? Kiedy jesteś jeszcze zwierzęciem? A kiedy stajesz się już człowiekiem?

Newsletter
Polub nas
Partnerzy