Filmy 14. FKA

Jules i Jim

14 / 10 / 2022----------------------12:45

Bodil Awards 1963 – Najlepszy film europejski; BAFTA 1963 – 2 nominacje: Najlepsza aktorka zagraniczna i Najlepszy film „from any source”; Italian National Syndicate of Film Journalists 1963 – Najlepszy Reżyser Zagraniczny; MFF Mar del Plata Film Festival 1962 – Nagroda za Najlepszą Reżyserię

Reż. François Truffaut, 1962
Czas trwania:
105 min.
Scenariusz: Jean Gruault, François Truffaut
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Raoul Coutard
Obsada: Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre, Vanna Urbino, Boris Bassiak

Jednym z wyzwań stojących przed twórcami Francuskiej Nowej Fali, było tchnienie życia w film historyczny. Jean Gruault (w 1980 nominowany do Oscara za scenariusz do „Mon oncle d’Amérique”) i François Truffaut (grający główne skrzypce w nowym nurcie francuskim) zajrzeli do popularnej wówczas powieści Henri-Pierre Roché i przenieśli ją na ekran w iście frywolnym stylu. Uwolniona od patosu i klasycznej sztampy historia przedstawia trójkę przyjaciół i ich relację na przestrzeni lat, ustrojów i zmieniających się czasów. Po wielu latach „Jules i Jim” nie traci blasku nie tylko ze względu na nowofalowe eksperymenty, ale także dzięki trójce aktorów, którzy stworzyli najsłynniejszy trójkąt w historii kina, czyli Jima (Henri Serre) Julesa (Oskar Werner) i Catherine (Jeanne Moreau). 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«To inny świat, inna werwa, trochę inne aktorstwo (poza niezmiennie zachwycającą Moreau, która po premierze trafiła na okładkę „Time’a” i doczekała się w nim opisu: „Jej twarz jest albumem doświadczeń i rozczarowań człowieczych, jej zmarszczki i niedoskonałości są dowodem jej człowieczeństwa. Być może jest podobna do którejkolwiek kobiety, ale jest też wszystkimi kobietami naraz”). A jednak zachował się czar tej historii, jej ponadczasowy urok i uniwersalność.» Dagmara Romanowska, Onet Kultura, przeczytaj recenzję.

FRANÇOIS TRUFFAUT

Francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy. Jeden z prekursorów Francuskiej Nowej Fali. Zanim podbił świat filmu był dziennikarzem i teoretykiem znanym z Cahiers du Cinéma, jest także autorem wywiadu-rzeki z Alfredem Hitchcockiem. Jego pierwszy głośny film, „400 batów” uznawany jest przez historyków filmu jako jeden z początków nowej epoki kina. Oprócz tego Truffaut wyreżyserował „Jules i Jima”, „Fahrenheit 451” oraz nagrodzoną Oscarem „Noc amerykańską”. Jest także autorem artykułu „O pewnej tendencji kina francuskiego” będącego manifestem Francuskiej Nowej Fali.


Film w ramach sekcji: Klasyka Krytyka pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy