Filmy 14. FKA

Granice miłości

16 / 10 / 2023----------------------21:00
Granice miłości, reż. Tomasz Wiński, 2022

Hranice Lásky/Borders of Love
2022, 95 min.
Sekcja: Głos Krytyków

Nagrody i selekcje:  Czeski Lew 2022 – Najlepszy aktor (Matyáš Řezníček); MFF w Karlowych Warach 2022 – udział w konkursie głównym (nominacja Kryształowy Globus Tomasz Wiński)
Reżyseria: Tomasz Wiński
Scenariusz: Kasha Jandáčková, Hana Vágnerová, Petra Hůlová, Tomasz Wiński
Producent: Jiri Konecny, Tomasz Wiński, Tereza Nejedlá
Obsada: Hana Vágnerová, Matyáš Řezníček, Antonie Formanová, Martin Hofmann, Eliška Křenková, Hynek Cermák
Kraj: Czechy, Polska

Zapowiedź nowego ruchu w czeskim kinie w filmie inspirowanym doświadczeniami miłosnymi członków ekipy.

Aby ożywić swój nieco zbyt konwencjonalny związek, Hana i Petr opowiadają sobie swoje niewypowiedziane fantazje erotyczne i to filmują. To, co zaczyna się jako niewinna rozmowa, stopniowo przeradza się w seksualne eksperymenty ze zmieniającymi się partnerami. Jednak podczas sprawdzania, jakie granice miłości i seksu można przekroczyć bez utraty zaufania, każde z nich ma co innego na myśli.

Przy okazji premiery „Granic miłości” Tomasz Wiński opublikował manifest, w którym diagnozował problemy najnowszej czeskiej kinematografii i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego od lat nie przebija się ona do międzynarodowych konkursów.

POKAZ ONLINE
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Reżyser „Granic miłości” pokazuje podobne dylematy związków decydujących się na poliamorię i kończy swój film niemal w tym samym miejscu, co liczni jego poprzednicy. Mimo to rozterki Petra i Hany wypadają tu wiarygodnie, niemal odkrywczo.»
– Tomasz Misiewicz, FDB, czytaj recenzję tutaj.

«Temat niewątpliwie ciekawy i dobrze, że ktoś zdecydował się podejść do niego poprzez kinematografię.»
– Frederick Howe, Data Games, czytaj recenzję tutaj.

«Drażni, wkurza i oburza, czyli robi dokładnie to, co chciał.»
– Michał Piepiórka, Filmweb, czytaj recenzję kapsułkową tutaj.

Tomasz Wiński. Polski reżyser pracujący w Czechach, absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Zajmuje się pisaniem scenariuszy, a także reżyserią i produkcją filmową. W 2020 razem z Terezą Nejedlou założył firmę produkcyjną One Way Ticket Films. Jego debiutancki film „Borders of Love” otrzymał prestiżową nagrodę stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Twórca takich filmów jak „Jerzy, pies uchodźca” czy „Objawów”. Jego manifest o stanie najnowszej czeskiej kinematografii ukazał się pod tytułem „Nová česká intimita” („Nowa czeska intymność”).

TAGI: debiut, nowa intymność, poliamoryczność, kino czeskie

Newsletter
Polub nas
Partnerzy