Filmy 14. FKA

Chłopi

13 / 10 / 2023----------------------22:30
Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman 2023

Chłopi/The Peasants
2023, 114 min.
Sekcja: Razem filmowi
Scena Monopolis

film otwarcia
po pokazie spotkanie z twórcami – Kamilą Urzędowską – aktorką grającą Jagnę i Seanem Bobbittem – producentem, prowadzenie: Mateusz Demski

Nagrody i selekcje: FPFF w Gdyni 2023 – udział w Konkursie Głównym; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2023 – Międzynarodowa premiera
Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
Scenariusz: DK Welchman, Hugh Welchman
Producent: Hugh Welchman, Sean Bobbitt
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk
Kraj: Polska

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta zrealizowane w stylu malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. 

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety (w szczególności tragiczna postać dziewczyny) znajdują się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty staje się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Opowieść o niespełnionej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i surowe zasady wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie już przy poprzedniej produkcji studia BreakThru Films – filmie „Twój Vincent”.

Zobacz zwiastun: TUTAJ


DK Welchman. Dorota Kobiela. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”. Film powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła między innymi: Europejską Nagrodę Filmową za Najlepszy Film Animowany, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Orła za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad czterdzieści innych nagród na całym świecie. Film został nominowany do tak prestiżowych nagród, jak Oscar, BAFTA, Złoty Glob; cieszył się również dużą oglądalnością na całym świecie, jako pierwsza w historii polska produkcja, przekraczając 40 mln dolarów w światowym box office. Członkini Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Pracuje w komisji artystycznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

TAGI: animacja, literatura polska, Chłopi, Twój Vincent, Władysław Reymont, folklor


Newsletter
Polub nas
Partnerzy