Filmy 14. FKA

Anatomia

13 / 10 / 2022----------------------20:30

pokaz przedpremierowy
łódzka premiera filmu
po projekcji filmu, spotkanie z twórcami: Olą Jankowską, Łukaszem Dzięciołem i Marcinem Adamczakiem

MFF w Wenecji 2021 – światowa premiera w ramach sekcji Giornate degli Autori; Warszawski Festiwal Filmowy 2021 – pokaz w konkursie 1-2

Reż. Ola Jankowska, 2021
Czas trwania:
112 min.
Scenariusz: Ola Jankowska
Produkcja: Polska, Francja
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Obsada: Karolina Kominek, Andrzej Poniedzielski, Anna Krotoska, Krzysztof Zarzecki, Piotr Żurawski

Mika (Karolina Kominek) wraca do kraju, by zaopiekować się tatą (Andrzej Poniedzielski), który uległ wypadkowi. Oboje spędzili ostatnie 18 lat z daleka od siebie i zdążyli poukładać swoje życie. Nie jest to jednak typowa historia relacji córki z ojcem. Ola Jankowska odważnie wchodzi w dialog z takimi filmami jak „Under the Skin” (reż. Jonathan Glazer, 2013) czy „Love” (reż. Gaspar Noé, 2015). „Anatomia” – zgodnie z nazwą – to studium zależności jednego człowieka od drugiego przeprowadzone z bardzo niespodziewanej perspektywy. To propozycja dla osób poszukujących w kinie odpowiedzi na pytania: „czym jest bliskość?”, „z czego wynikają nasze zachowania, myśli, uczucia?”.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH

«Jeżeli przyjrzeć się tej historii na poziomie umysłu, to można powiedzieć że jest przepełniona smutkiem. (…) A jednak dla mnie, to rodzaj afirmacji życia. Dlatego lepiej przyjrzeć się „Anatomii” na poziomie emocji.»
z rozmowy z Olą Jankowską, Newsweek (prowadziła Martyna Harland), przeczytaj rozmowę.

OLA JANKOWSKA

Polska reżyserka i scenarzystka. Absolwentka i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrealizowała kilkanaście filmów krótkometrażowych, pokazywanych na całym świecie. W 2019 roku miał premierę jej pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny – „I Was Here” – wyreżyserowany razem z Nathalie Biancheri (“Wilk”). Swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny zrealizowała w 2021 r. „Anatomia” miała premierę na festiwalu w Wenecji, w sekcji Giornate Degli Autori.


Partnerami pokazu są EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Łódź Film Commission:

Newsletter
Polub nas
Partnerzy