Nagrody Konkursu Krytyk Pisze rozdane!

Stałym elementem gali otwarcia Festiwalu Kamera Akcja jest rostrzygnięcie Konkursu Krytyk Pisze. I właśnie fakt, że to pierwszy raz, kiedy otwarcie odbywa się w Monopolis, dodał wzniosłości temu tradycyjnemu wydarzeniu, bez którego FKA nie byłby taki sam! 


Jury Krytyków – w składzie: Julia Taczanowska, Mariola Wiktor, Michał Oleszczyk – wyłonili następujących zwycięzców:

Nagroda główna: Wiktor Szymurski, tekst: Przez żołądek do kuchni. Recenzja filmu Bulion i inne namiętności (Le Passion de Dodin Bouffant, reż. Trần Anh Hùng, Francja 2023)

Uzasadnienie: Za wyjątkowo smakowitą recenzję „Przez żołądek do kuchni”, pełną kulinarnych metafor, plastyczny język, wielką wyobraźnię i styl, który czyni z pisania o tym, co sensualne to, co reżyserskie zabiegi, by poprzez obrazy i dzięki pozwalać widzom doświadczać bogactwa smaków i zapachów. I za refleksję o tym, że sztuka gotowania to także niezwykłe, fascynujące relacje i esencja tego, jak postrzegamy świat i nasze w nim miejsce.

Wyróżnienie: Maciej Satora, tekst: Niedopasowana rewolucja

Uzasadnienie: Za tekst „Niedopasowana rewolucja”, w którym pogłębienie odległego kontekstu kulturowego idzie ręka w rękę z wyczuciem materii filmowej i dojrzałym stylem pisarskim.

Wyróżnienie: Daria Sienkiewicz, tekst: Przed Yangiem była Samantha

Uzasadnienie: Za tekst „Przed Yangiem była Samantha”, stanowiący niebanalną refleksję nad obecnością AI w naszym życiu, a przede wszystkim w kinie ostatnich kilkunastu lat na ciekawie dobranych filmowych przykładach.


Jury Twórców – w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda – doceniło następujące teksty: 

Nagroda główna: Aleksandra Wolf, tekst: Gdybym była facetem

Uzasadnienie: Za błyskotliwy, erudycyjny esej, w którym Taylor Swift, „Barbie” i „Zaginiona dziewczyna” stają się punktem wyjścia do refleksji o pokusie władzy, właściwej zarówno mężczyznom, jak i kobietom. 

Wyróżnienie: Igor Kędzierski, tekst: Ej, lala, but ci się… no, ten tego!! „Barbie” (2023) a feminizm w odmętach kapitalizmu

Uzasadnienie: Za efektowny stylistycznie tekst o wyjątkowo popularnej w tym roku wśród recenzentów i recenzentek „Barbie”, który pokazuje w jaki sposób film Grety Gerwig – wbrew dobrym intencjom – wpada w pułapki zastawione przez kapitalizm i patriarchat

Wyróżnienie: Bogna Goślińska, tekst: Trzy dolary albo najlepsza oferta

Uzasadnienie: Za lekkie pióro i otwierające zdanie – „Miranda July nigdy nie miała dobrych butów”. Za wciągający szkic, który zręcznie przeplata życie i twórczość artystki.


Jury Miesięcznika KINO – w składzie: Iwona Cegiełkówna, Kuba Armata, Jacek Cegiełka – postanowiło uhonorować następujące osoby:

Nagroda główna: Wiktor Szymurski, tekst: Przez żołądek do kuchni. Recenzja filmu Bulion i inne namiętności (Le Passion de Dodin Bouffant, reż. Trần Anh Hùng, Francja 2023)

Uzasadnienie: za kulinarną i pozakulinarną sensualną analizę filmu, pozwalającą poczuć jego wszystkie smaki.

Wyróżnienie: Olek Młyński, tekst: Opisywacze chmur

Uzasadnienie: za brawurę w wyborze punktu startu i i bezkolizyjne przestawienie wywodu na inny tor.


Uhonorowane osoby odebrały dyplomy i następujące nagrody:

  • nagroda pieniężna Uniwersytetu Łódzkiego #Uwolnij umysł w wysokości 1.000 PLN dla autora Najlepszego Tekstu Krytycznego wskazanego przez Jury Krytyków,
  • nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN dla autora Najlepszego Tekstu Krytycznego wskazanego przez Jury Twórczyń,
  • prenumerata czasopisma EKRANY dla autora Najlepszego Tekstu Krytycznego wskazanego przez Jury Krytyków,
  • roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope,
  • dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms,
  • nagrody książkowe od Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego,
  • nagrody książkowe od Wydawnictwa Szkoły Filmowej,
  • nagrody książkowe od Muzeum Kinematografii,
  • i inne.

Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

12 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy