Mocne i wyjątkowe premiery

80 filmów, 60 gości, 20 wydarzeń, w tym najnowsze dzieło fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, czekają na widzów Festiwalu Kamera Akcja, którzy przyjadą od 12 do 15 października do Łodzi, a dodatkowo w ramach karnetu będą mogli uczestniczyć w 4 dniach wydarzeń online (16-19 października). Jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych za niecałe 50 dni zawita na Targową do Szkoły Filmowej.

How To Have Sex, reż. Molly Manning Walker, 2023

Jeśli chcesz zobaczyć najciekawsze filmy, koniecznie wybierz się na Festiwal Kamera Akcja. Hitem sekcji „Krytyczne premiery” będzie „How To Have Sex” Molly Manning Walker, zwycięzca sekcji Un Certin Regard na tegorocznym Cannes. Debiut brytyjskiej reżyserki koncentruje się na losach Tary (Mia McKenna-Bruce), która wraz z przyjaciółkami rozpoczyna wakacje życia, wypełnione alkoholem, rozmowami o seksie, chłopakach i szkole. Dzieło Molly Manning Walker to kolejny filmowy głos pokolenia Z, które poszukuje bliskości i zrozumienia, a jednocześnie odczuwa silną presję rówieśników związaną z wchodzeniem w dorosłość. Efektowna forma wizualna filmu może przypominać kino spod znaku Gaspara Noégo („Climax”) czy Julii Ducournau („Titane”). Na szczególną uwagę zasługuje również pokaz premierowy filmu „Delegation” (reż. Asaf Saban) z udziałem twórców zorganizowany we współpracy z Łódź Film Commission. Tytuł ten pierwszy raz pokazywany był na tegorocznym Berlinale. Liczba pokazów w Polsce jest ograniczona, warto więc zarezerwować czas, aby nie umknął on uwadze. „Delegation” to opowieść o grupie izraelskich nastolatków, którzy przyjeżdżają do Polski na wycieczkę śladami miejsc pamięci o Holocauście. Film jest poruszającym i wnikliwym spojrzeniem na złożone problemy izraelsko-polskich relacji, a także ważną lekcją historii i potężnym apelem o zrozumienie oraz pojednanie.


Prowokujące filmy z Rumunii

W programie festiwalu zagości przegląd świeżych i prowokujących rumuńskich produkcji docenionych na międzynarodowych festiwalach. Wśród nich znalazło się „Întregalde” Radu Munteana, film jednego z czołowych przedstawicieli Rumuńskiej Nowej Fali. To przebiegła i zabawna opowieść o SUV-ie, który utknął w rowie, mistrzowsko przekształcona przez reżysera w fascynującą narrację. Muntean umiejętnie kreśli historię trójki przyjaciół, którzy podczas niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom wsi odciętych od reszty świata, trafiają na obrzeża Transylwanii. To nagrodzone laurem dla najlepszego filmu w Trieście w 2022 r. dzieło określane jest przez krytyków jako przewrotny portret klasy średniej. W programie znajdzie się także uhonorowana nagrodą dla najlepszego debiutu oraz trzema wyróżnieniami na Festiwalu w Wenecji w 2021 roku „Niepokalana” Moniki Stan i George’a Chiper-Lillemarka – kolejny przykład, że rumuńscy filmowcy nie boją się eksperymentować. To wstrząsająca opowieść o młodej dziewczynie, którą pierwsza miłość wpędziła prosto do ośrodka terapii uzależnień od narkotyków. „Człowiek i pies” Stefana Constantinescu to z kolei historia skupiona wokół śledztwa w sprawie niewierności. Nagrodzony specjalnym wyróżnieniem w Göteborgu film jest nie tylko minimalistycznym dramatem o mężczyźnie przeżywającym kryzys wieku średniego, ale przede wszystkim dziełem wnikliwie analizującym stan alienacji i osamotnienia. Również „Ludzie czynu” Paula Negoescu nie pozostawi widzów obojętnymi. To wstrząsająca eksplozja przemocy z udziałem licznych rodzajów broni palnej, a nawet topora, przywołująca na myśl dzieła największych autorów kina, jak bracia Coen czy Tarantino. To film płynny gatunkowo, plasujący się pomiędzy thrillerem a czarną komedią. W programie znajdą się także pokazy specjalnie wyselekcjonowanych, najlepszych filmów krótkometrażowych. Przegląd kina rumuńskiego organizowany jest we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r. Liczba karnetów jest ograniczona.

24 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy