Mistrzowie pióra nagrodzeni

Festiwal Kamera Akcja od lat poszukuje wirtuozów słowa, którzy z odwagą tworzą pełne erudycji teksty krytyczne. Bitwa o tytuł najlepszego autora była w tym roku wyrównana. Uczestnicy walczyli o wyjątkowe nagrody, m.in. współpracę redakcyjną z Film&TV Kamera, miesięcznikiem  „KINO”, indywidualne lekcje kina z Michałem Oleszczykiem i Jackiem Hamelą, roczną subskrypcję do serwisów DAFilms oraz Kinoscope czy nagrody pieniężne. Jurorzy nie znali autorów tekstów – oceniali anonimowe prace w trzech składach.

Jury Krytyków – Maja Głogowska, Patrycja Mucha-Smolińska, Rafał Glapiak, Michał Walkiewicz

  1. Nagroda Główna: Jan Brzozowski, tekst: Wiersz niewypowiedziany
    nagroda pieniężna Uniwersytetu Łódzkiego #Uwolnij umysł w wysokości 1.000 PLN
    Uzasadnienie  jury: Za tętniącą pod powierzchnią języka miłość do kina, która wyraża się w uważnej lekturze, precyzyjnym doborze słów i głęboko humanistycznej postawie. Za poetycki wręcz styl oraz obrazowość, które pozwalają zrozumieć, a także – co rzadkie – poczuć opisywany film. Żaden inny autor nie zbliżył się tak bardzo do tkanki filmu, jak autor “Tekście niewypowiedzianym”.
  2. wyróżnienie: Franciszek Zatyka, tekst: Porządek spokoju. O „Hazardziście” Paula Schradera
    Uzasadnienie  jury: Wyróżnienie – za elegancką kompozycyjnie, spójną intelektualnie oraz nieironiczną, a więc wyjątkowo trudną w przeprowadzeniu, analizę fascynacji, obsesji i lęków Paula Schradera – dla autora tekstu „Porządek spokoju. O „Hazardziście” Paula Schradera.

Jury Twórczyń – Katarzyna Dzida-Hamela, Milenia Fiedler, Anna Pachnicka

  1. Nagroda Główna: Łukasz Homziuk, tekst: Całe życie za nami. O „Post tenebras lux” dziesięć lat później
    nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN
    Uzasadnienie  jury: Za ujęcie w słowa tego, co nieoczywiste w twórczości Carlosa Reygadasa, świadomość filmowych środków wyrazu oraz dojrzałe odniesienia egzystencjalne.
  2. wyróżnienie: Maciej Kędziora, tekst o firmie dystrybucyjno-producenckiej A24
    Uzasadnienie  jury: Za krytyczne spojrzenie na sztukę filmową z perspektywy szerszej niż pojedyncze dzieło i umiejętność dostrzeżenia twórczego aspektu procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych.

Jury Miesięcznika KINO – Iwona Cegiełkówna, Adriana Prodeus, Jacek Cegiełka

  1. Nagroda Główna: Franciszek Drąg, tekst: Samotni w domu. O dwóch filmach Ramona i Silvana Zürcherów
    Uzasadnienie jury: Za wnikliwy portret dwóch mało w Polsce znanych szwajcarskich twórców, pełen interesujących tropów interpretacyjnych ich dzieł, nakreślony z werwą i erudycją.
  2. wyróżnienie: Adrianna Wójkiewicz, tekst Pod gwiazdą Kaina, czyli „W grocie Lascaux” (1994) Artura Wrotniewkiego
    Uzasadnienie jury: Za imponującą analizę 5-minutowej animacji, przybliżającą nie tylko bestiarium prehistorycznej groty w Lascaux, ale także przywołującą liczne konteksty kulturowe.

Serdecznie gratulujemy! 


JAN BRZOZOWSKI

Student poznańskiego filmoznawstwa, swój licencjat poświęcił Pogardzie Godarda, Nocy amerykańskiej Truffaut oraz skomplikowanej relacji łączącej obu reżyserów. Publikuje na łamach portalu film.org.pl oraz internetowego tygodnika Nowy Napis. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym.

Nagroda Główna Jury Krytyków.

FRANCISZEK ZATYKA

Absolwent łódzkiego filmoznawstwa, autor pracy licencjackiej o kategorii outsidera w filmach Jerry’ego Schatzberga. Obecnie student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dotychczas recenzował filmy i seriale dla portalu grapodpada.pl. Fan nieoczywistego kina, które przekracza arbitralne granice.

Wyróżnienie Jury Krytyków.

ŁUKASZ HOMZIUK

Rocznik 2000. Student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Niedoszły piłkarz, matematyk i aktor. Obecnie głównie myślę i piszę o filmie (na razie do szuflady).

Nagroda Główna Jury Twórców.

MACIEJ KĘDZIORA

Zastępca redaktorki naczelnej portalu Filmawka, student II stopnia OPFiTv Szkoły Filmowej im. K.Kieślowskiego UŚ. Zajmuje się głównie polskim kinem, współpracuje z Miesięcznikiem Kino i Kwartalnikiem Ekrany. Na Filmawce prowadzi podcasty – Powtórkę z…, Zapiski na bilecie, Krótki Podcast o kinie. 

Wyróżnienie Jury Twórców.

FRANCISZEK DRĄG

Absolwent filmoznawstwa i kulturoznawstwa UAM. Jedna trzecia zespołu programerów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, przy którym odpowiada za filmy krótkometrażowe. Ma słabość do najnowszego kina niemieckiego, a zwłaszcza do twórczości Angeli Schanelec. Teksty filmowe publikował w IMAGES, Fragile, artPapierze i KINIE

Nagroda Główna Jury Miesięcznika KINO.

ADRIANNA WÓJKIEWICZ

Studentka filmoznawstwa i kultury mediów. Z miłości do archiwalnych tekstów i filmu w prasie prowadzi „Zaczytaną w filmach”. Pasjonuje się dokumentem, animacją i ekokrytyką. 

Wyróżnienie Jury Miesięcznika KINO.


PARNTERZY KONKURSU KRYTYK PISZE


13. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbywa się od 13 do 20 października 2022 r.: stacjonarnie w Łodzi (13–16.10) oraz online na platformie Think Film (17–20.10). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

13 / 10 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy