„Gdy kwiaty nie milczą” 13 września w kinie Kinematograf

33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i 14. Festiwal Kamera Akcja zapraszają na zapowiedź obu wydarzeń. 13 września (środa) o godzinie 17:00 w kinie Kinematograf (Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1) odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Gdy kwiaty nie milczą” w reż. Andrieja Kutsiły. Film nagrodzono w ubiegłym roku Białą Kobrą na 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu za „pokazanie skutków przemocy politycznej [na Białorusi] oczyma i emocjami kobiet”.

Historia opowiedziana przez białoruskiego reżysera mieszkającego w Polsce zdobyła uznanie nie tylko na naszym Festiwalu. „Gdy kwiaty nie milczą” nagrodzono nagrodą główną za najlepszy film dokumentalny także na Warszawskim Festiwalu Filmowym czy Nyskim Festiwalu Filmowym. To film aktualny i ważny. – podkreśla Joanna Zielińska, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Kolejne fałszowanie wyborów prezydenckich w 2020 roku na Białorusi doprowadziło do masowego oporu społecznego, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie doświadczył. Brutalne stłumienie pokojowych protestów zaowocowało masowymi marszami. Jednak trwające od kilku miesięcy pokojowe protesty nie doprowadziły do rezygnacji Aleksandra Łukaszenki z piastowanego przez 27 lat urzędu prezydenta. Pojawiły się za to represje polityczne, na skalę niespotykaną w historii Europy od kilkudziesięciu lat. Dokument skupia się na życiu białoruskich rodzin, które mimo doświadczonych traum starają się żyć dalej i robić swoje. Poprzez ich losy jesteśmy w stanie zobaczyć ból i nadzieję, poczuć strach i determinację tych ludzi. Niezwykle poruszający film mieszkającego w Polsce białoruskiego reżysera.


Gala finałowa 32. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, od lewej; Andriej Kutsila, fot. Marta Łącka

Wydarzenie organizowane jest w ramach sieci współpracy o nazwie „Łódzki Festiwal Filmowy”. Inicjatywa oznacza kooperację programową i promocyjną Festiwalu Kamera Akcja oraz Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

14. Festiwal Kamera Akcja (stacjonarnie: 12-15.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem festiwalu jest Uniwersytet Łódzki. Partnerem głównym Szkoła Filmowa w Łodzi.

34. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu (stacjonarnie: 16-22.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem merytorycznym jest Uniwersytet Łódzki. Partnerzy to m.in. NCK, SFP, PGE Dystrybucja, Tygodnik Angora, MCKB, Exaqua.

06 / 09 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy