Filmowe lato w Krośniewicach

Twórcy Festiwalu Kamera Akcja zapraszają na letnią odsłonę święta kina w Krośniewicach. Już 30 sierpnia 2023 (środa) w GCKSiR trzy wydarzenia „Filmowego lata w łódzkim”. Będzie okazja, aby na warsztatach stworzyć  własny film animowany, zobaczyć najnowsze dzieło Stevena Spielberga („Fabelmanowie”) i pierwszą część kultowej serii o niezwykłym czarodzieju („Harrym Potter i Kamień Filozoficzny”). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Przedostatni dzień wakacji zapowiada się niezwykle filmowo – zapraszamy do GCKSiR w Krośniewicach na odkrywanie filmowych światów.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek i Patryk Drzewiecki

Termin: 30 sierpnia 2023 (środa)
Miejsce: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, ul. Targowa 15, 99 – 340 Krośniewice
Wstęp wolny


Szczegóły lokalizacji tutaj.


Program:

10:00 Warsztaty animacji filmowej z Marią Maderą (3+)
12:30 Pokaz filmu: Harry Potter i Kamień Filozoficzny reż. Chris Columbus, 152 min. (7+)
18:00 Pokaz filmu: Fabelmanowie reż. Steven Spielberg, 151 min. (16+)

Opis wydarzeń:

10:00 Warsztaty animacji filmowej z Marią Maderą (3+)

Zapraszamy na ekscytujący warsztat animacji dla dzieci (i ich rodziców)! Czy marzysz o stworzeniu własnego animowanego filmu? Czy chciałbyś ożywić swojąe wyobraźnię i wcielić swoje pomysły w magiczne postacie? Doświadczona animatorka Maria Madera wprowadzi dzieci w świat animacji poklatkowej. Uczestnicy kursu będą mogli poznać zasady animacji, kompozycji oraz prowadzenia fabuły. Z małą pomocą wymyślą i stworzą prostą scenę przy użyciu wytworzonych podczas warsztatów lalek animacyjnych i scenografii. Młodzi animatorzy rozwiną swoje umiejętności pracy w grupie, wyrażą siebie oraz rozbudzą swoją wyobraźnię, a co najważniejsze, świetnie spędzą przedostatni dzień wakacji. Efektem końcowym będzie poklatkowa animacja, która po montażu i postprodukcji zostanie zaprezentowana publicznie.

Maria Danuta Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.

12:30 Pokaz filmu: Harry Potter i Kamień Filozoficzny reż. Chris Columbus, 152 min. (7+)

Harry jest jedyną osobą, której udaje się przeżyć spotkanie ze złym czarnoksiężnikiem – Lordem Voldemortem. W zdarzeniu jednak giną jego rodzice. Osierocony trafia pod opiekę ciotki Petunii i wuja Vernona. Podczas swoich 11 urodzin dowiaduje się, że odziedziczył po rodzicach magiczne zdolności. Wkrótce trafia do szkoły dla czarodziejów – Hogwartu. Na miejscu zapoznaje się z tajnikami quidditcha – dość nietypowego sportu, nauczy się latać na miotle, spotka jednorożce i centaury. Przede wszystkim zaś zmierzy się z siłami zła.

4 listopada 2001 roku potteromania przeniosła się do kin. To właśnie wtedy swoją premierę miał film „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, będący pierwszą adaptacją książkowych przygód młodego czarodzieja stawiającego czoła złu. Wśród kandydatów na reżysera wymieniano m.in. Stevena Spielberga i Terry’ego Giliama. Ostatecznie zadanie to powierzono doświadczonemu twórcy kina familijnego, Chrisowi Columbusowi („Kevin sam w domu”, „Pani Doubtfire”). O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał John Williams, którego Hedwig’s Theme stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmowych motywów muzycznych wszech czasów.

18:00 Pokaz filmu: Fabelmanowie reż. Steven Spielberg, 151 min. (16+)

Najbardziej osobisty film jednego z największych mistrzów kina, zdobywcy trzech Oscarów Stevena Spielberga. 5 nominacji do Złotych Globów! Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Toronto. Autorami scenariusza są Steven Spielberg i nagrodzony Nagrodą Pulitzera scenarzysta i dramaturg Tony Kushner. Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.


Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy