Filmowe lato w Bełchatowie


Twórcy Festiwalu Kamera Akcja zapraszają na letnią odsłonę święta kina. Już 19 sierpnia 2023 (sobota) w Kinie Kultura trzy wydarzenia „Filmowego lata w łódzkim”. Będzie okazja, aby wspólnie zrobić film animowany, zobaczyć brawurową komedię i uwielbianą przez dziecięcą widownię bajkę. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Trzy powody, dla których warto zarezerwować sobie czas 19 sierpnia. Po pierwsze – atrakcja dla najmłodszych miłośników kina, czyli „Wróżka zębuszka”. Po drugie – warsztaty animacji poklatkowej z animatorką, podczas których uczestnicy nauczą się technik animacji poklatkowej. Po trzecie – każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, co byłoby, gdyby trafił milion wygranej. O tym opowiada film „Masz Ci los!” czyli komedia bez trzymanki – mamy tu pogrzeb, wódkę, prowincję i rodzinę, z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciu, a w dodatku w „Masz Ci los!” gra doskonała obsada z Sonią Bohosiewicz i Piotrem Głowackim na czele. Tą sobotę warto spędzić w Kinie Kultura w Bełchatowie.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek i Patryk Drzewiecki

Trzy powody, dla których warto zarezerwować sobie czas 19 sierpnia. Po pierwsze – atrakcja dla najmłodszych miłośników kina, czyli „Wróżka zębuszka”. Po drugie – warsztaty animacji poklatkowej z animatorką, która pracowała przy bajkach dla dzieci, podczas których uczestnicy nauczą się technik animacji poklatkowej. Po trzecie – każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, co byłoby, gdyby trafił milion wygranej. „Masz Ci los!” to komedia bez trzymanki – pogrzeb, wódka, prowincja i rodzina, z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciu to idealny przepis na komedię, a w dodatku w „Masz Ci los!” doskonała obsada z Woronowiczem i Dziędzielem na czele.


Filmowe lato w łódzkim: Bełchatów
Data: 19 sierpnia (sobota)
Miejsce: Kino Kultura, MCK Bełchatów (Kinie Kultura), plac Narutowicza 1A, 97-400 Bełchatów
Wstęp wolny


Szczegóły lokalizacji: tutaj.

Program:

12:15 Pokaz filmu: Wróżka zębuszka reż. Caroline Origer, 80’ (dla dzieci 5+)
14:00 Warsztaty animacji filmowej z animatorką Marią Maderą, 110’ (od 5 do 105 lat)
16:00 Pokaz filmu: Masz Ci los! reż. Mateusz Głowacki, 86’ (od 16 lat)


Wydarzenia podczas Filmowego lata w Bełchatowskim Kinie Kultura:

12:15 Pokaz filmu: Wróżka zębuszka reż. Caroline Origer, 80’ (dla dzieci 5+)

Violetta szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką i móc wręczać dzieciom prezenty w zamian za ich mleczne zęby. Niestety mimo najszczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, a jedyne upominki, jakie potrafi wyczarować to fioletowe kwiaty. Po oblaniu dorocznego sprawdzianu kradnie wróżce magiczny klejnot teleportacji i przenosi się do świata ludzi. Wszystko po to, by udowodnić niedowiarkom, że może być świetną Zębuszką. Ma pecha i traci możliwość powrotu do domu. Na szczęście poznaje Maxie – nową dziewczynkę w mieście, której życie wciąż uprzykrzają dwaj przyrodni bracia. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której grozi zniszczenie. „Wróżka Zębuszka” to najnowszy film Producentów animowanych hitów: „Ups: Arka odpłynęła”, „Ups2! Bunt na Arce” oraz kosmicznej komedii „Luis i obcy”.


14:00 Warsztaty animacji filmowej z animatorką Marią Maderą, 110’ (od 5 do 105 lat)

Warsztaty mają na celu przekazanie w prosty sposób powstawania wrażenia ruchu w filmie, podstaw komponowania kadru oraz technik montażowych. Warsztat będzie poprzedzony krótkim wstępem z prezentacją multimedialną przybliżającą uczestników do praktycznej części świata filmowego: Co to jest trójpodział, linie wiodące, przekątne i wypełnienie kadru? Jak kompozycja wpływa na odbieranie ruchu i budowanie akcji? Zastosowanie technik slow motion, stop motion i motion capture w filmie. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję sami stworzyć proste ujęcie, wybierając jedną z podstawowych zasad kompozycji i mając do dyspozycji tylko możliwość tworzenia geometrycznych kształtów na podstawie wycinanki w technice animacji poklatkowej. Głównym celem warsztatu jest pokazanie uczestnikom podstaw technicznej strony filmowej i uświadomienie jej najważniejszych zasad. Mając ograniczoną liczbę klatek na sekundę, uczestnicy będą tworzyć ruchomą rzeczywistość i próbować odtworzyć ruch przedmiotu w przestrzeni – opadanie, przesuwanie, zderzenie oraz dowiedzą się kiedy zwraca się uwagę na szczegóły, a kiedy się je pomija i dlaczego. Efektem warsztatów będzie krótki materiał video, z którego powstanie gotowa, prosta wersja animacji z audio oraz surówka, którą uczestnicy będą mogli samodzielnie wykorzystać do dalszych eksperymentów z techniką filmową.

Maria Danuta Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.


16:00 Pokaz filmu: Masz Ci los!, reż. Mateusz Głowacki, 86’ (od 16 lat)

Podczas stypy po pogrzebie ukochanego dziadka, rodzina orientuje się, że przed śmiercią zagrał na loterii, a numery, którymi grał przez całe życie, wygrały. Rodzina nie ma czasu na żałobę, kiedy orientuje się, że zwycięski kupon jest w marynarce – trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. W brawurowej komedii twórców „Planety singli” w  popisowych rolach zobaczymy Mariana Dziędziela, Izabelę Kunę, Sonię Bohosiewicz i Rafała Rutkowskiego, a obok silna reprezentacja młodego pokolenia: Michał Sikorski („Sonata”) i Wiktoria Kruszczyńska („Wszystkie nasze strachy”).


Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy