Czułe filmy o miłości

80 filmów, 60 gości, 20 wydarzeń, w tym najnowsze dzieło fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, czekają na widzów Festiwalu Kamera Akcja, którzy przyjadą od 12 do 15 października do Łodzi, a dodatkowo w ramach karnetu będą mogli uczestniczyć w 4 dniach wydarzeń online (16-19 października). Jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych za niecałe 50 dni zawita na Targową do Szkoły Filmowej.

Opadające liście, reż. Aki Kaurismäki, 2023
Aftersun, reż. Charlotte Wells, 2022

Wśród „Krytycznych premier” ważny tytuł – „Opadające liście” fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego – specjalny ukłon w stronę tych, którzy poszukują na Kamerze Akcji czułości i filmowego przytulenia. Ta nagrodzona w Cannes w 2023 roku produkcja jest jak tykająca bomba, która wypełniona jest miłością, humorem, melancholią: odmierza zaledwie 81 minut, udowadniając, że wielkie filmy mogą być krótszymi propozycjami. To historia dwójki zagubionych bohaterów, randkujących na filmach Jarmuscha czy uczestniczących w występach karaoke. Kaurismäki kreśli w „Opadających liściach” opowieść niczym Charlie Chaplin – pełną serdeczności, szacunku do człowieka i ciepła, które jest w stanie rozgrzać nawet zimną Finlandię. Równie ujmujący w formie jest debiut Charlotte Wells „Aftersun”. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells stworzyła historię na bazie ulotnych wspomnień, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, dojrzewaniu i chorobie. Na ekranie zobaczymy nominowanego do Oscara za swoją rolę Paula Mescala w duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku. Za film odpowiada wytwórnia A24 („Bo się boi”, „Midsommar. W biały dzień”, „The Lighthouse”), będąca znakiem nowatorskości oraz poszukiwania narracji przekraczających granice konwencji. W programie sekcji A24 widzowie znajdą także „Poprzednie życie” debiutującej pełnym metrażem Celine Song. Film stał się od pierwszych pokazów fenomenem, zbierając najwyższe oceny na IMDB (8,3/10) i Rotten Tomatoes (97%). To uosobienie kina love story, które przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Okrzyknięte przez amerykańską krytykę filmową „najlepszym filmem roku” dzieło Song to kino, które potrafi wzruszyć każdego.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r. Liczba karnetów jest ograniczona.

24 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy