Arcydzieła prosto ze światowych festiwali

Niemające sobie równych i nagradzane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Kamera Akcja to po raz kolejny najlepsza selekcja zachwycających filmów. Już w październiku będziecie mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve.


Współcześni mistrzowie kina na FKA

Będzie naprawdę gorąco. Organizatorzy Kamery Akcji przygotowali w tym roku mieszankę kina społecznie zaangażowanego, subtelnego, ale też mocnym głosem opisującego świat. „Alcarràs” to film niezwykle sensualny – Carla Simón uchwyciła w nim wszystko to, co przemijalne: zapach dojrzewających winogron, dotyk piasku pod stopami czy w końcu rodzinne szczęście. Dzieło nagrodzone Złotym Niedźwiedziem przenosi widza na iberyjską wieś i stawia przed nim pytanie: czy istnieje kompromis między tradycją i naturą a postępem i nowoczesnością? Reżyserka „Lata 1993”, hiszpańskiego kandydata do Oscara w 2018 roku, które również znajdzie się w arsenale 13. FKA, przetarła szlaki historii – stworzyła pierwszy nagrodzony w Berlinie film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim.

Wcześniej na Berlinale, a teraz podczas Kamery Akcji obejrzycie „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, dzieło utrzymane w duchu twórczości nowofalowego mistrza – Érica Rohmera. To opowieść, w której centrum stoją bohaterowie i ich przemyślenia, ale daleko jej do przesycenia nostalgią. Hers stworzył dzieło, które przywołuje na myśl najlepsze klasyki francuskiego kina obyczajowego – z kobiecymi bohaterkami na pierwszym planie. Ten film na długo zostaje z widzem, a niepokój i rozedrganie towarzyszące zmianom w życiu trójki bohaterów: dojrzałej kobiety, dorastającego syna oraz córki udzielają się na długie miesiące – zachęca Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu.

W programie 13. FKA nie może zabraknąć bezkompromisowych historii z uwielbianego przez widzów Kamery Akcji gatunku coming of age. „Blisko” Lukasa Dhonta – prosto z canneńskiego festiwalu, gdzie zostało okrzyknięte najlepszym filmem i zdobyło Grand Prix – skupia się na przyjaźni dwójki dorastających chłopaków, Léo i Rémiego: czy to w szkolnej ławce, czy w relacjach rodzinnych. Reżyser umiejętnie balansuje pomiędzy czułością a egoizmem, co przywodzi na myśl hit 8. edycji FKA – „Serce z kamienia” Gudmundssona.

Nie możecie ominąć także dzieła Mii Hansen-Løve, reżyserki, której produkcje wielokrotnie gościły na ekranach Festiwalu. „Piękny poranek” obecny był w tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight podczas festiwalu w Cannes, gdzie zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu. Hansen-Løve, nazywana jedną z najbardziej wpływowych autorek współczesnego kina, portretuje Sandrę, w pojedynkę wychowującą ośmioletnią córeczkę i opiekującą się schorowanym ojcem kobietę. To nakręcone wrażliwym okiem studium prawdziwej everywoman XXI wieku, która próbuje znaleźć chwilę spokoju w niełatwej rzeczywistości.


Trojan i Ogrodnik ponownie na Kamerze Akcji

13. FKA pokaże moc debiutów. Prawdziwym must-have w festiwalowym kalendarzu będzie film „Johnny” Daniela Jaroszka. Reżyser, znany do tej pory z kampanii reklamowych dla globalnych marek i teledysków (w tym do piosenki „Trofea” Dawida Podsiadło, za który nominowany był do Fryderyków w 2019 roku), stworzył biopic, który chwyta za serce i zarazem rozśmiesza do łez. To inspirująca opowieść o zwyciężaniu zła dobrem – taktyce stosowanej przez legendarnego ks. Jana Kaczkowskiego, głównego bohatera, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. W roli podopiecznego – Patryka – zobaczycie Piotra Trojana, który gościł na ubiegłorocznej Kamerze Akcji podczas dyskusji o szacunku na planie filmowym.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

06 / 09 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy