Miłość do kina we krwi


Inspirujące spotkania z gośćmi, rozmowy z ludźmi kina i rozkładanie filmu na czynniki pierwsze – to właśnie Akcja Edukacja. 13 października ruszyła po raz kolejny edycja inicjatywy, dzięki której wiedza o filmie jest na wyciągnięcie ręki. Na widzów czeka szereg wydarzeń, których cechą charakterystyczną jest łączenie wysokiego poziomu merytoryki z luźną formą.


Filmoznawcy w akcji. Akcji Edukacji!

Tegoroczna edycja Akcji Edukacji rozpoczęła się od dyskusji Akcja Filmoznawca. Podczas rozmowy członkowie filmoznawczych kół naukowych z całej Polski wymienili się doświadczeniami związanymi z działalnością w obrębie własnych ośrodków. Nie zabrakło także płomiennej wymiany opinii na temat jednego z dwóch największych hitów tego lata, czyli „Barbie” Grety Gerwig oraz planowania wspólnych przyszłych projektów. O sprawny przebieg spotkania dbał student filmoznawstwa i członek KNF UŁ, Patryk Buchta

fot. Mikołaj Zacharow

Czternaście lat temu Festiwal Kamera Akcja narodził się w nieco podobnych okolicznościach. Wszystko zaczęło się podczas studiowania filmoznawstwa. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie dla was okazją do poznania się oraz do rozpoczęcia własnych wspólnych projektów.

– podkreśliła dyrektorka FKA Malwina Czajka, otwierając wydarzenie.
fot. Mikołaj Zacharow

Akcja Filmoznawca rozpoczęła się od wzajemnego przedstawienia wszystkich uczestników dyskusji oraz opowieści na temat funkcjonowania poszczególnych kół naukowych. „W naszym kole naukowym ważne są spotkania z cyklu Kulturalna Kariera. Organizujemy spotkania z naszymi absolwentami, którzy opowiadają, jak ogarnąć życie po studiach oraz gdzie można pracować po filmoznawstwie. To ważne wydarzenia, które organizujemy głównie z myślą o naszych młodszych kolegach.” – rozpoczęła Joanna Kosińska-Wajcht z Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. „Dobrze, że podczas naszego spotkania udało się podkreślić różne sposoby działania filmoznawczych kół naukowych. Myślę, że ważną gałęzią jest «branie pod skrzydło» naszych młodszych kolegów. Nam udało się już zmierzyć z pytaniem «co można robić po filmoznawstwie?», teraz musimy pomóc im przez to przejść.” – kontynuowała Zuzanna Karpińska z Koła Filmoznawczego UAM.

Ważnym wątkiem były dyskusyjne kluby filmowe. Adam Piotrowski z DKF UJ powiedział: „W działaniu kół naukowych bardzo cenię prelekcje, które mamy okazję organizować przed pokazami w lokalnych kinach studyjnych”. W nieco podobny sposób działa Koło Filmoznawcze UAM, którego działanie przedstawił Remigiusz Różański: „W naszym kole naukowym ważny jest Studencki Klub Filmowy, podczas którego uczymy się wygłaszać pierwsze prelekcje oraz wzajemnie dyskutujemy o filmach. To także okazja, by zaplanować własny repertuar. Oglądamy zarówno Czechosłowacką Nową Falę jak i «Chainsaw Mana»”. Przedstawicielka Filmoznawczego Koła Naukowego AGH, Anna Kożuch dodała z kolei: „Nasze koło naukowe spotyka się również w mniej formalnych okolicznościach. Wspólnie przygotowywaliśmy się na premierę «Barbie», kiedy razem oglądaliśmy wiele klasycznych animacji z Barbie w roli głównej”.

fot. Mikołaj Zacharow

„Nietrudno zauważyć różnice między sposobem działania naszych kół naukowych. Wiem, że pozostaniemy dalej w kontakcie. Widzę, że już teraz zaczęliśmy dużo się od siebie uczyć. Mam nadzieję, że Akcja Filmoznawca będzie początkiem wzajemnego wsparcia oraz międzyuczelnianej współpracy.” – zaznaczył na koniec Filip Grzędowski, członek Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Akcja Filmoznawca okazała się dobrym początkiem wymiany wzajemnych refleksji zarówno na temat filmów jak i własnych doświadczeń związanych z działalnością w kole naukowym.


Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

14 / 10 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy