Razem filmowi w Łodzi

Dla kogo jest Festiwal Kamera Akcja?
Dla kinomanów, chcących być na bieżąco z kinem artystycznym, które albo nie pojawia się na ekranach kin, albo szybko z niego znika.
Dla recenzentów, blogerów i vlogerów, którzy chcą szkolić swój warsztat i podnosić swoje kompetencje.
Dla miłośników polskiego kina chcących porozmawiać z najciekawszymi twórcami narodowej kinematografii.
Dla krytyków filmowych, dziennikarzy, którzy chcą wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat swojej profesji.
Dla twórców, którzy chcą poznać opinie ekspertów, spojrzeć świeżym okiem na rynek filmowy.
Dla branży filmowej, aby poznać inne perspektywy spojrzenia na kinematografię.

Wciąż rozwijamy się, ale nie zapominamy o tym, co jest dla nas niezwykle ważne. Od czego zaczęła się chęć tworzenia Kamery Akcji. Wspólnota — zwrócenie uwagi na to, że tworzenie filmu to praca zespołowa. Nie tylko ta oczywista — ekipa na planie filmowym, ale także scenarzyści, montażyści, dystrybutorzy, reżyserzy castingu, marketingowcy, PRowcy, kiniarze, krytycy filmowi, vlogerzy czy organizatorzy festiwali filmowych. Każdy wkłada swoją małą cegiełkę do stworzenia obrazu danego filmu w oczach widza. Kinematografia to zespół naczyń połączonych, ważne są zarówno sieci kontaktów, jak i uważne obserwowanie światowych przemian na globalnym rynku. Bez producentów reżyser i scenarzysta nie zrealizują filmu, bez dystrybutorów i marketingowca nikt się o filmie nie dowie, bez kiniarzy widzowie nie zobaczą filmu, bez krytyków filmowych kinoman nie będzie wiedział, na jaki film wybrać się do kina. Można tak wyliczać, ale ta wspólnota jest od siebie zależna i działa RAZEM.

Tegoroczne hasło Festiwalu Kamera Akcja to RAZEM FILMOWI.

To wezwanie, ale i postulat, który towarzyszy Festiwalowi Kamera Akcja od trzynastu lat. Od początku istnienia wydarzenia podkreślamy, że tworzenie i odbiór film to nierozerwalne naczynia, które łączą się na festiwalach, w salach kinowych czy coraz częściej przy świetle domowych ekranów. Film to twór zespołowy, ale nie tylko w kontekście produkcji, ale także w kontekście odbioru, wspólnego doświadczenia, kinofilii, która zaprasza do dyskusji i rozmowy. Tym żyjemy jako organizatorzy FKA. Chcemy łączyć, współodczuwać, rozmawiać ze sobą na nieoczywiste tematy i w nieoczywistych połączeniach.
Zależy nam na rozmowie z twórcami (i nie tylko!), wymianie doświadczeń, dyskusji i byciu razem, obok siebie i na równi.

Festiwal filmowy to czas i miejsce na bycie razem, wspólne przeżywanie, świętowanie kina, tworzenie nowych wspomnień i przede wszystkim dzielenie się swoimi emocjami i wrażeniami kinofiliskimi. Spotkania z Wami nigdy nie wydawało się tak ważne, jak dzisiaj. Zapraszamy Was do nas do Łodzi, do gościnnych progów Szkoły Filmowej.
Postawiliśmy sobie za cel, byście nie bingwatching’owali kolejnego serialu na kanapie przed telewizorem, lecz cieszyli się wspólnym seansem z NAMI — KINOMANAMI. Zapraszamy Was do naszego DOMU — do SALI KINOWEJ, które na te cztery dni zamieni się też w WASZ DOM.
Razem możemy więcej. Chcemy Was słuchać i słyszeć.

Festiwal Kamera Akcja to festiwal filmowy w ramach, którego prezentujemy sekcje filmowe skupione na tytułach docenianych przez krytyków filmowych: Krytyczne Premiery, Głos Krytyków, sekcje polskiego kina, retrospektywy twórców arthouse’owej elity, 24 tytuły z Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight. To festiwal filmowy, podczas którego odbywają się warsztaty: analizy filmu, scenariopisarskie, marketingowe, emisji głosu itp; case study wybranych filmów; spotkania; panele dyskusyjne. Poszukujemy nowych form krytyki filmowej, prezentujemy nieoczywistych twórców, doskonale poruszających się w tworzeniu narracji i gatunków filmowych oraz zabawie nimi. Nie boimy się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Zapraszamy do naszego świata, w którym wszyscy jesteśmy kinomanami — RAZEM FILMOWI.

Autorem plakatu 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja jest Arkadiusz Jaworek, który tworzy identyfikację graficzną FKA od czwartej edycji.

Autor: Arkadiusz Jaworek

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

21 / 07 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy