Marcowe must see w Kinie Szkoły Filmowej

Kino Szkoły Filmowej w Łodzi zaprasza na marcową odsłonę projekcji filmowych. W programie znalazł się „Falcon Lake” w reżyserii Charlotte Le Bon, jeden z najbardziej oryginalnych debiutów filmowych, powiew świeżości w nurcie kina coming of age. „Walki w klatkach” to z kolei jedyny w swoim rodzaju przegląd animowamych etiud i spotkanie ze studentkami i studentami Katedry Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi. Finałem marcowego repertuaru będzie pokaz „Obsesji” w reżyserii ikony amerykańskiego kina niezależnego — Todda Haynesa. Studenci i seniorzy wchodzą do kina za darmo, pozostali płacą symboliczne 10 zł.


„Falcon Lake” czyli film o pierwszej milości, przyjaźni i… duchach!

Oparty na graficznej powieści autorstwa Bastien Vivès reżyserski debiut cenionej aktorki Charlotte Le Bon to ujmująca opowieść o tym momencie w życiu, kiedy wszystko czuje się mocniej i intensywniej. Nakręcony na taśmie 16 milimetrów film stanowi piękny, zabawny, ale i nieco melancholijny hołd dla pierwszej miłości. Bastien i Chloé spędzają letnie wakacje nad jeziorem. Szesnastoletnia dziewczyna staje się dla młodszego chłopca kimś w rodzaju życiowej przewodniczki. Zabiera go na imprezy, przedstawia swoim znajomym, sprawiając tym samym, że nieśmiały z początku Bastien powoli się otwiera. Napięcie, jakie daje się wyczuć między bohaterami, podszyte jest z jednej strony ciekawością, zwłaszcza gdy Chloé opowiada przesiąknięte grozą historie, z drugiej – erotyczną fascynacją. Film miał swoją premierę w ramach prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight w Cannes. Ma na swoim koncie nominację do Cezara 2023 za najlepszy debiut filmowy, a także nagrody na MFF w Chicago – Złoty Hugo i MFF w Bukareszcie – Grand Prix. Pokaz w KSF zaplanowany jest na 7 marca (czwartek), godz. 19:00.

Falcon Lake, reż. Charlotte Le Bon

Walki w klatkach”. Animacje ze Szkoły Filmowej w Łodzi i spotkanie z twórcami

To nie będą filmy najlepsze. To nie będą filmy najgorsze. Organizatorzy zapraszają na esencję łódzkiej myśli animacyjnej: etiudy animowane zebrane w dwa bloki, a wśród nich produkcje poważne, zabawne, cudaczne, pokrętne i te roztapiające serca. Program owiany jest tajemnicą, a wszystkie karty zostaną odkryte dopiero podczas pokazu, który zaplanowany jest w KSF na 14 marca (czwartek), godz. 19:00. To wyjątkowa okazja, aby poznać różnorodne animacje ze Szkoły Filmowej w Łodzi oraz wziąć udział w dyskusji z ich twórcami po projekcjach. Na wydarzenie zaprasza Katedra Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi oraz kuratorzy pokazu: dr Marcin Podolec i dr Kacper Zamarło.

ident. graf. Marcin Podolec

„Obsesja” czyli gatunkowa zabawa Todda Haynesa

Mało komu udaje się połączyć gatunkowe skrajności z takim efektem! Obsesja” to gęsty, tajemniczy thriller z brawurową rolą Natalie Portman, która prezentuje studium szaleństwa na miarę jej nagrodzonego Oscarem aktorskiego popisu w „Czarnym łabędziu”. ‍Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy. Złote Globy 2024 – cztery nominacje, w tym dla Najlepszego Filmu; nominacja do Oscara 2024 w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Pokaz filmu w KSF zaplanowany jest na 21 marca (czwartek), godz. 19:00.

Obsesja, reż. Todd Haynes

Repertuar Kina Szkoły Filmowej — Marzec 2024:

7/03 / CZW / 19:00 Coming of age: Falcon Lake, reż. Charlotte Le Bon, 100’ 
14/03 / CZW /  19:00 Walki w klatkach — pokaz studenckich animacji 110’, GOŚCIE: studentki i studenci animacji Szkoły Filmowej w Łodzi
21/03 / CZW / 19:00 Mistrzowie kina: Obsesja reż. Todd Haynes, 117’

Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Młodzież szkolna, studenci i seniorzy mają wstęp wolny za okazaniem legitymacji. Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63.

01 / 03 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy