Lato filmowej integracji w województwie łódzkim

Zespół Festiwalu Kamera Akcja wyruszył w długo wyczekiwaną podróż po województwie łódzkim. W ostatni weekend lipca projekt „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” zawitał w Tuszynie i Działoszynie. Sobota i niedziela minęły uczestnikom na wspólnym obcowania z filmowym dziedzictwem regionu.

Łódź i jej okolice zachowały filmowy charakter po dziś dzień. W 1945 roku za sprawą Wytwórni Filmów Fabularnych przy Łąkowej 29 rodzima kinematografia zrodziła się w Łodzi na nowo. „Jako mieszkańcy i spadkobiercy świadomi tego rodowodu, postawiliśmy na integrację, jako środek do celu, którym jest dbanie o tradycję polskiego kina” – powiedziała Karolina Czepkiewicz, organizatorka „Włącz dostęp. Filmowe Lato w łódzkim”. W związku z tym, w programie wydarzenia nie mogło zabraknąć miejsca na tournée po województwie.

Na jagody i nie tylko w Tuszynie (sobota, 30 lipca)

W 1956 r. w Tuszynie powołano do istnienia Studio Filmów Lalkowych wydzielone z Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, które już 5 lat później przekształcono w Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. Zatem ta liczącą mniej niż 10 tys. mieszkańców miejscowość zajmuje znaczące miejsce na historycznej mapie polskiej animacji. W sobotę, 30 lipca, „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” gościło w Miejskim Centrum Kultury w Tuszynie. Pierwszym punktem programu były warsztaty tworzenia zabawek optycznych. Wspólnie z animatorką Karoliną Czepkiewicz młodzi uczestnicy odkryli m.in. czym jest taumatrop i fenakistiskop a następnie wykonali własne zabawki optyczne. 

Po warsztatach i krótkiej przerwie na najmłodszych (i nie tylko) czekał seans animacji warszawskiego studia Animoon „Nawet myszy idą do nieba” (reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová). Historia myszki Czmyszki i poznanego przez nią lisa cieszyła się dużym zainteresowanie. Na sali słychać było żywe reakcje publiczności od nieśmiałych komentarzy po salwy śmiechu. Następnie widzowie wybrali się „Na jagody” (reż. Józef Skrobiński), krótkometrażowy film animowany z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi będący adaptacją baśni poetyckiej o tym samym tytule autorstwa Marii Konopnickiej. 

Na zakończenie odbył się pokaz filmu „Sonata” Bartosza Blaschke. Podobnie jak podczas ostatniego FPFF w Gdyni, historia oparta na faktach z życia Grzegorza Płonki, który po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy, podbiła także serca  widzów z Tuszyna. Po seansie odbyło się spotkanie z aktorką Barbarą Wypych – odtwórczynią roli Krystyny. „Mieliśmy poczucie misji odtworzenia historii rodziny Płonków, ukazania w ten sposób talentu tego niezwykłego chłopaka” – powiedziała na spotkaniu Barbara Wypych, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Publiczność była zachwycona zarówno filmem, jak i spotkaniem z gościnią, w której to rozpoznali postać z popularnego „Stulecia winnych”. Spotkanie zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

Mieszkańcy Tuszyna oraz organizatorzy wydarzenia z aktorką Barbarą Wypych

Na przykład Działoszyn (niedziela, 31 lipca)

W niedzielę, 31 lipca, projekt „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” gościł w malowniczym Pałacu Męcińskich, w którym mieści się Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie. Nawet niesprzyjająca pogoda nie była w stanie przeszkodzić prawdziwym miłośnikom filmowych atrakcji. Pomimo deszczu młodzi działoszynianie tłumnie stawili się na warsztatach z animacji lalkowej. Karolina Czepkiewicz, prowadząca warsztaty wtajemniczyła dzieci w podstawy tworzenia animacji poklatkowej. Z rolek po papierze toaletowym, pałeczek do sushi i innych odpadów powstały magiczne zwierzęta, które następnie dzięki zapałowi i zaangażowaniu uczestników zostały pobudzone do życia. Efektem działań była prosta animacja.

Nie zabrakło także atrakcji dla trochę starszych mieszkańców miasta. Po południu działoszynianie przenieśli się do świata Superłotra – niegdyś znanego łapserdaka i jego syna, Superłotra Juniora. Pełnometrażową animację studia Animoon pt. „Jak zostałem Superłotrem” uczestnicy mieli okazję zobaczyć przedpremierowo! Wśród widowni największe emocje wzbudził pokaz krótkiego metrażu z Wytwórni Filmów Oświatowych pt. „Na przykład Działoszyn” w reż. Stanisława Grabowskiego. Historia powstania lokalnej cementowni w latach 60. pozwoliła mieszkańcom na sentymentalny powrót do przeszłości. Dzień filmowego lata w Działoszynie zakończył się pokazem „Mojego wspaniałego życia” Łukasza Grzegorzka, filmem nagrodzonym za reżyserię na zeszłorocznym FPFF w Gdyni. Film przybliża losy Jo (Agata Buzek), która prowadzi podwójne życie. Wysublimowana historia podbiła serce działoszynian. Niektórzy widzowie złożyli nawet deklarację, że zapoznają się z pozostałymi dziełami Łukasza Grzegorzka.

Zrób to sam. Warsztaty „zero waste” animacji lalkowej w Działoszynie

_

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022 oraz z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Partnerami są: PURO Łódź, Muzeum Kinematografii, TME Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Miejskie Centrum Kultury w Tuszynie, Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki Z/S w Działoszynie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Łódź Film Commission, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Uniwersytet Łódzki, Think Film. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Magazyn Kalejdoskop, Plaster Łódzki. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Kamera Akcja. 


Dofinansowanie:

Włącz dostęp w social mediach:


01 / 08 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy