15. FKA
Reż. Weronika Lewandowska, Sandra Frydrysiak, 2021
Czas trwania: 7′
Produkcja: Polska
Projekcje w dniach: 13-15 października, godz. 16:30-20:00; 16 października, godz. 10:00-14:00
Miejsce: Galeria Szklarnia, Budynek Nowych Mediów, Szkoła Filmowa w Łodzi
Wydarzenie jest organizowane przez vnLab
„Noccc” to wirtualny, erotyczny poemat, w którym publiczność zaproszona jest do interaktywnego doświadczenia poezji i tańca. Punktem wyjścia dla tej eksperymentalnej animacji był wiersz slamowy autorstwa Weroniki Lewandowskiej. Artystka wykorzystuje w nim charakterystyczne dla języka polskiego dźwięki, tworząc onomatopeistyczne krajobrazy, przekraczające bariery językowe. Do stworzenia doświadczenia artystki zainspirował projekt badawczy poświęcony percepcji tańca i ruchu w wirtualnej rzeczywistości, który realizowały na Uniwersytecie SWPS, pisząc swoje rozprawy doktorskie o sztuce (Lewandowska o doświadczeniu immersyjnym w performatywnych praktykach artystycznych, a Frydrysiak o tańcu jako praktyce kognitywnej w kontekście nowych technologii i neuronauk). „Noccc” to pierwsza polska realizacja wirtualnej rzeczywistości zaprezentowana w historii Sundance, najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie.
Weronika Lewandowska. Reżyserka, autorka scenariusza i producentka wykonawcza doświadczenia VR „Noccc”. Poetka spokenwordowa, performerka, doktor nauk humanistycznych, badaczka nowych i cyfrowych sposobów opowiadania historii. Jej wiersz „Noccc” przetłumaczono na 13 języków i zaprezentowano na slamach poetyckich w ponad 20 krajach i na trzech kontynentach. Można go było usłyszeć także podczas wystawy „The Liberated Voice – Sound Poetry” w Palais de Tokyo w Paryżu (2019), która prezentowała najważniejsze zjawiska i utwory poezji dźwiękowej w XX i XXI wieku. W 2020 roku, w ramach rezydencji artystycznej w Pradze, pracowała nad artystycznym wykorzystaniem technologii 360° do live performansu. Prowadzi warsztaty z creative writing, digital storytellingu i performansu.
Sandra Frydrysiak. Reżyserka i autorka scenariusza doświadczenia VR „Noccc”. Badaczka tańca. Autorka książki „Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca” (2017). Doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i socjolożka pracująca naukowo w obszarach new media studies, dance studies oraz gender studies. Adiunktka w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, koordynatorka jednego z semestrów studiów School of Ideas. Projektowanie innowacji społecznych, członkini Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanities/Art/Technology UAM. Trenerka antydyskryminacyjna specjalizująca się w gender mainstreamingu, opiekunka naukowa koła MyGender.
Partner: