Wrażliwe i uważne spojrzenie

Nie tylko dyskusje — na 15. Festiwalu Kamera Akcja widzowie będą mieli okazję doświadczyć filmów poruszających ważne tematy. „Symfonia o umieraniu” w reżyserii Matthiasa Glasnera to nagrodzona podczas Berlinale tragikomedia o dysfunkcyjnej rodzinie, której członkowie mierzą się z przemijaniem, uzależnieniem i samotnością (27 października, godz. 11:30). W „Ukrytym motywie” Gustava Möllera z Sidse Babett Knudsen w roli głównej napięcie psychologiczne sięga zenitu, a klaustrofobiczna atmosfera tego thrillera zmusza widza do zadawania pytań o moralność i granice ludzkiej odpowiedzialności. To film, który każe zastanowić się nad ceną prawdy i konsekwencjami decyzji​ (26 października, godz. 13:00). „Kolonia nr 5” Ladja Ly w sposób społecznie zaangażowany ukazuje natomiast brutalność życia w slumsach. Reżyser, znany z „Nędzników”, ponownie przygląda się opresji i niesprawiedliwości, oferując mocny głos w debacie o nierównościach (27 października, godz. 10:00). „Wspomnienia płonącego ciała” Antonelli Sudasassi Furniss (25 października, godz. 22:00) to propozycja dla każdego, kto poszukuje subtelnej, ale jednocześnie przejmującej opowieści o kobiecej tożsamości, seksualności i pragnieniu wolności w patriarchalnym społeczeaństwie. Furniss ujawnia ukrytą stronę społeczeństwa, które nie dało (i nadal nie daje) kobietom wiele, utrzymując je w stanie całkowitej ignorancji w kwestii wszystkiego, co związane z seksualnością — pisze krytyczka Giorgia Del Don. 15. FKA to także moment skupienia na tematach nietolerancji i uprzedzeń wobec społeczności LGBTQ+. W „Trzech kilometrach do końca świata”, filmie nagrodzonym canneńskim Queer Palm, Emanuel Parvu zwraca uwagę na mroczne powiązania między lokalnym biznesem, kościołem a skorumpowaną policją i mocnym głosem staje w walce o większą akceptację i zrozumienie po stronie mniejszości.

kadr z filmu Kolonia nr 5

Z twórcami twarzą w twarz

15. FKA to idealna okazja, by przyjrzeć się tytułom koprodukowanym przez EC1 Łódź i współfinansowanym ze środków Miasta Łodzi — w programie festiwalu przedpremierowy pokaz „Lanego poniedziałku” w reżyserii Justyny Mytnik. Cieszę się, że nie jesteśmy jedynym głosem naszego pokolenia mówiącym głośno o przemocy seksualnej oraz nadużyciach. Zachęcam innych producentów, reżyserów do przerwania milczenia i powstrzymania wstydu — mówi producentka Marta Gmosińska. W spotkaniu po seansie oprócz filmowczyni udział wezmą montażysta Nikodem Chabior („Rojst”, „Filip”), aktorka Nel Kaczmarek („Informacja zwrotna”, „Utrata równowagi”), a także autor zdjęć Maciej Twardowski („Wszystkie nieprzespane noce”, „Deer boy”). Spotkanie poprowadzi dziennikarka Beata Kwiatkowska (27 października o godz. 12:15). Monopolis odwiedzą także Mariusz Włodarski i Magnus von Horn, producent oraz reżyser walczącej o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej „Dziewczyny z igłą”. Rozmowa odbędzie się po pokazie otwarcia 24 października o godz. 18:00. Na zakończenie festiwalu organizatorzy zapraszają na pokaz „Simony Kossak” Adriana Panka. Gościnią Q&A po seansie będzie aktorka Sandra Drzymalska (27 października, godz. 18:00). Festiwalowym must-see jest także pokaz „Strefy interestów” Jonathana Glazera połączony z masterclassem z Christianem Friedelem (25 października, godz. 18:45). Wciąż dostępne są bilety na spotkanie z aktorem — 15 zł lub 25 zł w pakiecie z seansem filmu.

Christian Friedel jako Rudolf Höß w Strefie interesów

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.  Karnety w atrakcyjnych cenach w sprzedaży tylko do 10 października 2024 r.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

15 / 10 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy