Goście

Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim

MALWINA CZAJKA
Absolwentka filmoznawstwa (UŁ) i politologii (UO), twórczyni i dyrektorka Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi. Od 2021 roku dyrektorka artystyczna Festiwalu Script Fiesta. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim, w Warszawskiej Szkole Filmowej i w Liceum Filmowym. Przez sześć lat programerka Kina Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracowała jako managerka studia dźwiękowego TOYA Studios czy kierowniczka Kina Charlie w Łodzi. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019 i 2020) za projekty upowszechniające wiedzę na temat sound designu w filmie.

AGATA GWIZDAŁA
Dziennikarka Telewizji Polsat, współpracuje z portalem Interia i miesięcznikiem „Kalejdoskop Kultury”. Wcześniej przez wiele lat związana z Radiem Łódź, Polskim Radiem w Warszawie i z łódzkim oddziałem Telewizji Polsat. W jej działalności zawodowej szczególne miejsce zajmuje tematyka kulturalna. Relacjonowała polskie i międzynarodowe wydarzenia, w tym rozdanie Oscarów – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – w Los Angeles i Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jest także między innymi autorką podcastu „75 lat Łódzkiej Fabryki Snów”. Prowadzi liczne spotkania autorskie, konferencje i imprezy branżowe. Absolwentka kulturoznawstwa i filologii romańskiej na Uniwersytecie Łódzkim, a także stypendystka paryskiej Sorbony. Ma tytuł zawodowy muzyka – instrumentalisty w zakresie gry na organach.

PRZEMEK GLAJZNER
Filmoznawca UŁ, twórca Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi i wydarzenia branżowego Serio Pro. Właściciel platformy streamingowej dedykowanej wydarzeniom kulturalnym – Think Film. Były kierownik Kina 3D Wytwórnia, pracował jako specjalista w Dziale Upowszechniania Kultury Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz specjalista ds. festiwali filmowych w Dziale Promocji Szkoły Filmowej w Łodzi. Programer Letniego Festiwalu Filmowego Polówka i koordynator programowy Kina Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez wiele lat kierował biurem prasowym festiwalu Camerimage.

ŁUKASZ KOWALSKI
Reżyser, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych. Absolwent komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Wajdy. Autor ponad 170 krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz telewizyjnych reportaży interwencyjnych i śledczych. W swojej twórczości porusza tematy trudne i kontrowersyjne, stawiając zawsze na pierwszym planie człowieka. Zdobył wiele nagród w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, m.in. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Od 2018 roku jest związany z produkcją telewizyjną i filmową jako współwłaściciel studia produkcyjnego „4:30 Pictures”. Reżyser i autor scenariusza filmu „Lombard, który otrzymał Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity (2022).

BARBARA WYPYCH
Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatka 33.FST, na którym zdobyła Nagrodę Grand Prix, Nagrodę Publiczności dla „Najbardziej Elektryzującej Aktorki” oraz Nagrodę łódzkich dziennikarzy. Jest także laureatką nagrody indywidualnej na Międzynarodowym Festiwalu ITSElF w Warszawie za rolę Withy w spektaklu dyplomowym Kamień w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w filmach Śpiewający Obrusik reż. Mariusz Grzegorzek, Panie Dulskie”. reż. Filip Bajon, Powidoki reż. Andrzej Wajda oraz w Teatrze Telewizji Krzywy domek w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Od 2017 roku pracuje także przy serialach m.in. M jak miłość, Kruk. Szepty słychać po zmroku w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz w przygotowaniach serialu Stulecie winnych w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

 


Dofinansowanie:

Włącz dostęp w social mediach:


Newsletter
Polub nas
Partnerzy