Spotkania i warsztaty

Terminarz spotkań i warsztatów

15.10., godz. 22:00-22:45 Spotkanie z Ragnarem Bragasonem i Beatą Rzeźniczek (online, z karnetem FKA)

16.10., godz. 13:45-14:30 Q&A z twórcami “Jak najdalej stąd” (online, z karnetem FKA)

16.10., godz. 21:30-22:30 Aktor a krytyk: Karolina Gruszka i Łukasz Maciejewski (online, z karnetem FKA)

17.10., godz. 10:00-12:00 Kamera na podcast. Warsztaty z Michałem Oleszczykiem (online, z karnetem FKA, zapisy)

17.10., godz. 12:30-14:00 Nowe trendy scenariopisarstwa. Case Study z Aleksandrą Świerk (online, z karnetem FKA, zapisy)

17.10., godz. 13:15-14:15 Q&A z twórcami „Bliscy” (offline, z karnetem FKA, Kino Szpulka ŁDK)

17.10., godz. 18:30-19:45 Dźwiękowe Case Study z Jackiem Hamelą (online, z karnetem FKA, zapisy)

18.10., godz. 18:30-19:45 Spotkanie – performance: Mark Cousins (online, Think Film, zapisy), spotkanie tylko i wyłącznie w języku angielskim

16.10., godz. 10:30-11:30 Q&A z twórcami animacji (online, z karnetem FKA)

17.10., godz. 11:40-12:40 Q&A z twórcami etiud (online, z karnetem FKA)

SPOTKANIE Z RAGNAREM BRAGASONEM I BEATĄ RZEŹNICZEK 

PROWADZĄCY: Małgorzata Stasiak
TERMIN: 16.10. (piątek), godz. 22:00-22:45
MIEJSCE: online, z karnetem FKA,Think Film

ZAPISY NA SPOTKANIE
REGULAMIN SPOTKANIA

Twórca filmowy i serialowy, obsypywany nominacjami i ośmiokrotny laureat nagrody Edda, czyli islandzkimi odpowiednikami Oscara – Ragnar Bragason – spotka się z widzami FKA 15 października o 22:00, po projekcji swojego filmu „Złotokap”, który będzie możliwy do obejrzenia online w ramach sekcji Głos Krytyków. W rozmowie z twórcą weźmie udział również współproducentka Beata Rzeźniczek, działająca w polskiej firmie produkcyjnej Madants odpowiedzialna za „Chemię” (2015) i „Najlepsze fajerwerki ever” (2017). Bragason przybliży z pewnością zdradzi, skąd wziął pomysł na adaptację filmową własnej sztuki teatralnej pod tym samym tytułem i opowie, jak pracowało się z Karoliną Gruszką.

Gość spotkania

AKTOR A KRYTYK: KAROLINA GRUSZKA I ŁUKASZ MACIEJEWSKI

PROWADZĄCY: Adam Kruk
TERMIN: 16.10. (piątek), godz. 21:30-22:30
MIEJSCE: online, z karnetem FKA, Think Film

ZAPISY NA SPOTKANIE
REGULAMIN SPOTKANIA

Zawód aktora wiąże się z wystawieniem na ciągłą ocenę, zarówno tworzonej postaci, jak i w zakresie warsztatu aktorskiego. W jaki sposób aktorzy myślą o krytyce filmowej i teatralnej? Jak wpływają na nich artykuły czy recenzje i czy znajdują coś dla siebie w subiektywnych opiniach krytyków? Odpowiedzi na te pytania co roku przynosi tradycyjny element Festiwalu Kamera Akcja, czyli spotkanie z cyklu Aktor a krytyk. We wcześniejszych jego odsłonach widzowie spotkali się m.in. z Gabrielą Muskałą, Sebastianem Fabijańskim, Agatą Kuleszą czy Bartłomiejem Topą. W tym roku Łukasz Maciejewski będzie dyskutować z aktorką filmową i teatralną – Karoliną Gruszką.

Karolina Gruszka to absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jej debiut teatralny miał miejsce w 2003 r. Szybko zaczęła zdobywać również kolejne angaże filmowe i w jej bogatym portfolio znalazły się takie tytuły, jak: „Przedwiośnie”, „Kochankowie z Marony”, „Szczęście świata”, „Pani z przedszkola” czy „Maria Skłodowska-Curie”. Gra w filmach również poza granicami Polski, m.in. w Rosji, Czechach, Francji czy we Włoszech. Nie ucieka od seriali – ostatnio zyskała popularność dzięki produkcji TVN „Kod genetyczny”. Mimo wszystko wciąż najbardziej czuje się związana z teatrem. 

Z aktorką o krytyce będzie rozmawiać ceniony krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski – członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT), Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2017 r. ukazała się jego książka „Aktorki. Odkrycia”, a jedną z bohaterek jest właśnie Karolina Gruszka.

Goście spotkania Aktor a krytyk.

WARSZTATY: KAMERA NA PODCAST

PROWADZĄCY: Michał Oleszczyk
TERMIN: 17 października (sobota), godz. 10:00 – 12:00
MIEJSCE: online, z karnetem FKA, Think Film

ZAPISY NA WARSZTATY
REGULAMIN SPOTKANIA

Podcasty zmieniają krytykę filmową. Na dobre zadomowiły się w świecie, w Polsce przeżywają rozkwit. Ponad połowa Polaków (65 proc.) zaczęła ich słuchać dopiero w ciągu ostatniego roku. Podczas zajęć uczestnicy poznają odrobinę teorii i badań – dowiedzą się, czym jest podcast i jakie przyjmuje oblicza. Będzie można dowiedzieć się, jakie platformy internetowe są poświęcone tej formie przekazu.

Podcasty są audycjami radiowymi, z których można korzystać w dowolnym momencie, dokładnie tak, jak oglądamy „wideo na żądanie” w ramach usług VOD. Z tego powodu zostały okrzyknięte przez wielu jako „radio XXI wieku”. Ich popularność od wielu lat można śledzić w Stanach Zjednoczonych. To tam rynek podcastów jest wielkim biznesem, który powoli dociera także do Europy, w tym do Polski.

Podcasty nabierają w Polsce wiatru w żagle. Słucha ich już ponad jedna czwarta internautów. Warsztaty dedykowane są osobom, które chciałyby spróbować swoich sił za mikrofonem, ale też tym, którzy po prostu lubią ich słuchać. Zaproszony gość – ekspert w dziedzinie – Michał Oleszczyk, autor podcastu SpoilerMaster – podcast do słuchania po seansie” – porozmawia o technicznym przygotowaniu oraz podstawach marketingu. Nie zabraknie również części praktycznej i analizy pomysłów uczestników na własne podcasty. Ta część będzie okazją do wymiany doświadczeń, pobudzenia kreatywności i poznaniu potrzeb tego rynku. Michał Oleszczyk z pewnością opowie o tym, jak angażować odbiorców za pomocą opowieści, jak mówić, by fascynować i jak wykorzystać moc storytellingu w podcastach. Podobno statystyczny podcaster publikuje 7 odcinków i… daje sobie spokój z nagrywaniem. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Prowadzący warsztaty

NOWE TRENDY SCENARIOPISARSTWA. CASE STUDY Z ALEKSANDRĄ ŚWIERK

PROWADZĄCA: Aleksandra Świerk
TERMIN: 17.10. (sobota), godz. 12:30-14:00
MIEJSCE: online, z karnetem FKA, Think Film

ZAPISY NA WARSZTATY
REGULAMIN SPOTKANIA

Stare porzekadło filmowe mówi wyraźnie – z dobrego scenariusza, zły reżyser może stworzyć dobre dzieło. Ze złego scenariusza jednak, nawet wybitny reżyser nie skonstruuje dobrego filmu. Ale jak napisać dobry scenariusz? Oto jest pytanie!

Bohater musi mieć cel oraz przeciwności, z jakimi mierzy się na drodze do tego celu – na pewno znacie lub słyszeliście o tej scenopisarskiej prawdzie. A co jeśli bohater nie ma celu? Czy jest to w ogóle możliwe, dopuszczalne i czy cel to jedyny sposób budowanie narracji angażującej widza? Współczesny miłośnik kina jest wyjątkowo wymagający – mając pod ręką całe bogactwo serwisów streamingowych może przebierać w filmowych oraz serialowych propozycjach, eksplorują opowieści różnego gatunku i w przeróżnych formatach. Jak sprawić, żeby pozostał dłużej akurat przy naszej historii?

Podczas spotkania z Aleksandrą Świerk porozmawiamy o rozwiązaniach scenariuszowych współcześnie chętnie wykorzystywane przez twórców oraz sposobach na budowanie relacji z widzem i angażowanie go w naszą opowieść. A istnieje ich wiele! Przyjrzymy się także głośnym produkcjom ostatnich lat i zainspirujemy pracą topowych światowych scenarzystów.

Prowadząca warsztaty
Partner warsztatów

DŹWIĘKOWE CASE STUDY Z JACKIEM HAMELĄ

PROWADZĄCY: Jacek Hamela
TERMIN: 17.10. (sobota), godz. 18:30-19:45 
MIEJSCE: online, z karnetem FKA, Think Film

ZAPISY NA WARSZTATY
REGULAMIN SPOTKANIA

W części festiwalowego programu skupionego na dźwięku w filmie odbędzie się także spotkanie z Jackiem Hamelą – operatorem i producentem dźwięku, autorem zgrań dźwięku w takich obrazach, jak „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Dom zły” czy „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. Case study przeprowadzone przez członka Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej będzie poświęcone znaczeniu kreacji dźwięku w filmie. Podczas spotkania obalone zostaną mity dotyczące dynamiki zgrania dźwięku, a także zaprezentowana zostanie współczesna technologia, dzięki której wszelkie ograniczenia dla kreacji zostały praktycznie zniesione.

Jacek Hamela odpowie także na pytania o poszczególne warstwy ścieżki dźwiękowej. Odniesie się do problematyki wokół zrozumiałych dialogów, który spędza sen z powiek wielu początkującym dźwiękowcom. Czy naprawdę zawsze należy wybrać między jakością a głośnością? Case study pomoże zgłębić wiedzę dotyczącą procesu powstawania dźwięku, pracy nad koncepcją artystyczną ścieżki dźwiękowej oraz przybliżą szczegóły współpracy pomiędzy dźwiękowcami a producentami, reżyserami i kierownikami produkcji. Wszystkie elementy zostaną przez Jacka Hamelę zaprezentowane na przykładach realizacji z portfolio twórcy, do którego należą m.in. filmy „Mowa ptaków”, „Jasminum” czy „Imagine”. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę, która zdecydowanie pomoże w stawianiu pierwszych kroków w świecie dźwięku

Prowadzący Case Study

SPOTKANIE – PERFORMANCE: MARK COUSINS

PROWADZĄCY: Kuba Mikurda, Stanisław Liguziński
TERMIN: 18.10. (niedziela), godz. 18:30-19:45
MIEJSCE: online, Think Film

ZAPISY NA SPOTKANIE
REGULAMIN SPOTKANIA

Już 18 października spełni się marzenie wielu filmoznawców i fanów FKA – przyjaciel Tildy Swinton i ceniony reżyser filmów dokumentalnych o historii kina  – Mark Cousins – będzie gwiazdą rozmowy-performance. Spotkanie online (w godz. 18:30–19:45) poprowadzą Kuba Mikurda oraz Stanisław Liguziński, polscy wizjonerzy i specjaliści od eseju wizualnego. Ta niepowtarzalna okazja na poznanie człowieka-legendy, znanego i cenionego na świecie dziennikarza, twórcy, a także reżysera, połączona będzie z projekcją jego najnowszego dokumentu – „Oczy Orsona Wellesa”. 

Gość spotkania