W głąb klasyki. Sekcja dla prawdziwych kinomanów

Do programu FKA powraca uwielbiana przez kinofilów i kinofilki sekcja Kino o kinie!


Wielką gratką będzie polska premiera „The Story of Film: a New Generation”, kolejnej produkcji Marka Cousinsa, bohatera 11. edycji FKA. Reżyser w 2011 roku zachwycił widzów swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey” – teraz powraca z dokumentalnym zapisem podróży po światowych kinach, w którym prym wiedzie mówiona historia filmu – pełna osobistych i intymnych refleksji nad liczącą ponad 120 lat kinematografią. W programie Kamery Akcji znajdzie się także „Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” w reżyserii Kim Longinotto – magiczny rejs  po kultowych, a także tych mniej znanych scenach miłosnych wymontowanych z tysięcy taśm filmowych. Reżyserka umożliwia widzom obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach, a towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richarda Hawley’a potęguje wrażenia.

Na zakochanych w kultowych produkcjach i poszukujących kontekstów filmowych czeka także dokumentalna wycieczka do świata jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii – Stanleya Kubricka: „Kubrick o Kubricku” w reżyserii Gregory’ego Monro. Widzów nie może także ominąć retromański powrót do filmu „Dzieciaki”, opowiadającego o grupie nowojorskich nastolatków, których życie obracało się wokół narkotyków, jazdy na desce i seksu. W „Kiedyś byliśmy dzieciakami” Eddie Martin powraca do tej kultowej produkcji, obnażając proces jej tworzenia oraz snując refleksję nad tym, co było „przed”, z perspektywy tego, co stało się „po”.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

15 / 09 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy