Tylko na łódzkich ekranach

Widzowie Festiwalu Kamera Akcja będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć filmy, które nie są dystrybuowane w polskich kinach. Wśród takich produkcji jest „Kød&Blod” Jeanette Nordahl, dzieło nominowane do 5 Duńskich Nagród Filmowych, które przywodzi na myśl „Snowtown” czy „Nitram” Justina Kurzela. Koniecznie trzeba wybrać się na „Jeden rok, jedna noc” Isaki Lacuesty, który nie ma zaplanowanej dystrybucji kinowej w Polsce! Reżyser prowadzi niezwykle immersyjną opowieść o wydarzeniach sprzed siedmiu lat – zamachu terrorystycznym podczas koncertu w paryskim klubie Bataclan. Film otrzymał jedną z najważniejszych nagród na tegorocznym Berlinale. W programie Kamery Akcji znalazło się także kinofilskie „The Story of Film: A New Generation” – najnowszy film Marka Cousinsa gościa 11. edycji FKA. Reżyser w 2011 roku zachwycił widzów swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey” – teraz powraca z dokumentalnym zapisem podróży po światowych kinach, w którym prym wiedzie mówiona historia filmu – pełna osobistych i intymnych refleksji nad liczącą ponad 120 lat kinematografią. Projekcja odbędzie się w języku angielskim. Dla widzów chcących zagłębić się w klasykę filmową, organizatorzy szczególnie polecają pokaz „Love is All: 100 lat podrywu” w reżyserii Kim Longinotto – magiczny rejs po kultowych, a także tych mniej znanych scenach miłosnych wymontowanych z tysięcy taśm filmowych. Reżyserka umożliwia widzom obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach, a towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richarda Hawley’a potęguje wrażenia.

Nie do pominięcia

Choć sprzedaż karnetów została już zamknięta, wciąż możliwe jest zakupienie biletów na pojedyncze seanse (do godz. 14:59 – 9 zł, po godz. 15:00 – 19 zł). Organizatorzy szczególnie zwracają uwagę na przedpremierowy pokaz „Zdarzyło się” Audrey Diwan, filmu na podstawie książki Annie Ernaux – tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, zdobywcę Złotego Lwa oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w Wenecji.. „Zdarzyło się” to portret kobiety, która pomimo młodego wieku podejmuje walkę o swoje życie, wolność i samostanowienie. Podczas Kamery Akcji odbędzie się także pierwszy pokaz w Polsce filmu „The Mountain”, nagrodzonego w Cannes dzieła Thomasa Salvadora. To prawdziwa mieszanka konwencji gatunkowych dla każdego, kto chce doświadczyć mistycznych przeżyć w nieprzewidywalnej dziczy.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

11 / 10 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy