Tylko na Festiwalu Kamera Akcja

Program tegorocznej Kamery Akcji obfituje w pokazy przedpremierowe i filmy bez polskiej dystrybucji kinowej. Na ekrany festiwalu powraca gość 11. FKA Mark Cousins ze swoim najnowszym dokumentem The Story of Film: A New Generation”, mówioną historią filmu, w której osobiste i intymne refleksje stanowią opowieść o ponad 120 latach historii kina. Podróżując po całym świecie, Cousins kieruje kamerę przede wszystkim na widza i jego wspomnienia, a przemysł, twórców i samą technikę filmową traktuje z olbrzymim szacunkiem. Projekcja odbędzie się w języku angielskim. Wcześniej północnoirlandzki reżyser zachwycił świat swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey”, zdobywając nagrodę Stanleya Kubricka podczas Traverse City Film Festival. Gratką dla kinofili będzie także pokaz „Love is all” Kim Longinotto – magiczny rejs po amorach i miłosnych podbojach utrwalonych na taśmie celuloidowej przez ostatnie sto lat. Reżyserka pokazuje, jak na przestrzeni dekad zmieniało się opowiadanie o uczuciach. Filmowi towarzyszy muzyka legendarnego kompozytora Richarda Hawleya, nominowanego do BIFY za najlepszą muzykę do filmu „Funny Cow” w 2018 roku.

Prawdziwie kinomańskim powrotem do klasyki będzie pokaz „Aby do niedzieli” François Truffaut – osobisty hołd ojca Nowej Fali Francuskiej dla Alfreda Hitchcocka. Truffaut mistrzowsko żongluje konwencjami thrillera, dramatu i romansu, a w rolach głównych obsadza wybitny duet aktorski – znaną z „8 kobiet” Fanny Ardant oraz Jeana-Louisa Trintignant, który swoimi występami zachwycał zarówno widownię, jak i krytyków w „Miłości” Hanekego i „Czerwonym” Kieślowskiego.

 

Polskiej dystrybucji kinowej pozbawiony jest także hit tegorocznego Berlinale „Beautiful Beings” Guðmundura Arnara Guðmundssona. Guðmundsson skupia się na grupie młodych chłopaków, wśród nich Balli, cichy czternastolatek, który akceptacje znajduje jedynie w nowopoznanej trójce rówieśników. Nowa znajomość to dla niego szansa, by choć na chwilę zapomnieć o uzależnionej od narkotyków matce oraz społecznym linczu. Film jest oficjalnym islandzkim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Na widzów FKA czekają również unikalne rozmowy o kulisach branży filmowej z twórcami najnowszych polskich filmów tj. „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Cichej ziemi” Agi Woszczyńskiej, „Głupców” Tomasza Wasilewskiego, „Johnny’ego” Daniela Jaroszka, „IO” Jerzego Skolimowskiego, „Taty” Anny Maliszewskiej czy „Anatomii” Oli Jankowskiej. Będzie to okazja do zadania pytań o montaż Jarosławowi Kamińskiem, o pracę producenta Marcinowi Wierzchosławskiemu, o rolę kierownika produkcji Luizie Skrzek czy o odwagę twórczą reżyserowi Tomaszowi Wasilewskiemu. Nie można tego przegapić!


Film w ramach sekcji: Klasyka Krytyka pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

29 / 09 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy