To jest rok kina duńskiego na FKA!

Tegoroczna Kamera Akcja obiera kurs na Danię. Sekcja kina duńskiego to specjalnie przygotowany zestaw najciekawszych premier prosto ze Skandynawii.


„Zupełnie normalna rodzina” to z zachwytem przyjęty przez międzynarodową widownię reżyserski debiut Malou Reymann, w którym autorka podejmuje niezwykle trudny i delikatny temat samoakceptacji, dojrzewania i życia w społecznym dyskomforcie oraz dążenia do bezwarunkowej miłości. Film zdobył nagrodę główną na festiwalu w Rotterdamie. Nad problemem tożsamości pochyla się także Guðmundur Arnar Guðmundsson w „Beautiful Beings”, produkcji nagrodzonej na tegorocznym Berlinale. W swoim drugim (po prezentowanym na 10. FKA „Sercu z kamienia”) filmie reżyser skupia się na grupie młodych chłopaków, którzy zmagają się z patologiczną i brutalną przemocą ze strony rówieśników. To przeszywająca na wskroś opowieść o wspólnocie, której daleko do banałów i emocjonalnego szantażu. W podobnym tonie wypowiada się reżyserka Jeanette Nordahl we wgryzającym się w skórę pełnometrażowym debiucie „Kød & Blod”, który nominowany był do 5 Duńskich Nagród Filmowych. Film oscyluje na granicy kina coming of age, kryminału oraz dreszczowca i przywodzi na myśl „Snowtown” czy „Nitram” Justina Kurzela.

Widzów nie mogą ominąć także „Niewiniątka” Eskila Vogta, scenarzysty Joachima Triera, thrillera psychologicznego z elementami horroru i science-fiction. Reżyser stworzył opowieść o czwórce dzieci odkrywającej swoje nadprzyrodzone moce i tworzącej tajemny, wyizolowany świat. Wśród hitów, które obecne będą w programie 13. FKA znajdzie się także pokaz zapowiadający nadchodzącą edycję Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu – „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena, wizualnie wysmakowany animowany dokument porównywany do „Walca z Baszirem”– olśnił jury festiwalu Sundance i był nominowany do Oscara w 2022 roku aż w trzech kategoriach. Organizatorzy przygotowali także specjalny seans rozchwytywanego na całym świecie filmu „Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera. To epopeja o pokoleniu millenialsów rozdartych między związkami, karierą i niepewnością. Film Triera wkroczył na szczyty box office’u, zachwycił Amerykańską Akademię Filmową, a teraz będzie miał szansę wkraść się w serca widowni Kamery Akcji.


Partnerem sekcji Kierunek: Dania jest Ambasada Królestwa Danii.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

15 / 09 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy