Szeroka gama inspiracji na Akcji Edukacji
Nieprzenikniony pęd ku wysokojakościowej wiedzy spod filmowej gwiazdy — tym właśnie jest Akcja Edukacja. W ramach tegorocznej jego odsłony festiwalowicze będą mogli wziąć udział w rozmowie po projekcji „RED PATH” Lofti Achoura o niestandardowym sposobie pracy na planie i zaangażowaniu lokalnej społeczności w powstanie filmu. W case study wezmą udział producentki ze studia Shipsboy — doktorantka w PWSFTviT w Łodzi Joanna Szymańska oraz absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Filmowej Krystyna Kantor (26 października godz. 18:25).
Oprócz case study po seansie „RED PATH” w ramach projektu Akcja Edukacja odbędą się jeszcze trzy wyjątkowe wydarzenia skierowane do pasjonatów kina. Już 25 października 2024 r. o godz. 12:00 w Szkole Filmowej w Łodzi odbędzie się dyskusja „Akcja Filmoznawca”, moderowana przez Kubę Dulnego z Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego, mająca na celu integrację środowiska akademickiego i wymianę doświadczeń między przedstawicielami kół z całej Polski.
26 października o godz. 10:00, w Kinie Szkoły Filmowej odbędą się warsztaty z Katarzyną Szczerbą, uznaną realizatorką dźwięku („Tyle co nic”, „Lombard”, „Wszystkie nieprzespane noce”, seriale „The Office PL” oraz „Rojst”), która odkryje przed uczestnikami tajniki warstwy audialnej filmu i jej wpływu na odbiór dzieła. Finałem tegorocznej Akcji Edukacji będzie wyjątkowe spotkanie w Muzeum Kinematografii, które odbędzie się 27 października o godz. 12:15. Diana Dąbrowska poprowadzi inspirującą rozmowę na temat wideoseistyki, opartą na książce „Użyczenie umysłu. Jak widz podąża za bohaterem w eseju filmowym”. W dyskusji wezmą udział autor książki Jan Bąk orazZuza Banasińska i Kuba Mikurda – twórcy, których prace łączą film z refleksją intelektualną. Będzie to również okazja do obejrzenia esejów wizualnych, takich jak nagrodzony w Berlinie „Grandmamauntsistercat” Zuzy Banasińskiej oraz produkcji z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, które stanowią inspirację do audiowizualnych eksperymentów, m.in. „Zaginął pies” Zofii Ołdak, „Ja komponuję, ty komponujesz, on komponuje” Grażyny Kędzielawskiej i „Najmniejsi drapieżcy” Bolesława Bączyńskiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.