Startuje Filmowe lato w łódzkim

Po raz czwarty organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja wyruszają w wakacyjną podróż z projektem Filmowe lato. W tym roku sporo nowości – na trasie znajdzie się aż 7 miast (m.in. Rusiec, Krośniewice, Kutno czy Łódź), gdzie zarówno mali, jak i więksi znajdą coś dla siebie. W programie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, pokazy nagradzanych na światowych festiwalach filmów, kontynuacja cieszącego się popularnością Włącz Film. Kursu Animatora Kultury, a także projekcje inaugurujące trzydniowe wydarzenie dla dzieci z warsztatami i inspirującymi spotkaniami w Mediatece MeMo – a to wszystko zupełnie bezpłatnie.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

Filmowe wakacje w Łodzi i okolicach

Obok nauki pisania i czytania, równie ważny jest rozwój kreatywności – a nie ma lepszej formy uczenia się niż poprzez zabawę. Filmowe lato w łódzkim to kulturalna rozrywka z filmami w roli głównej. Organizatorzy wydarzenia wiedzą, że województwo łódzkie kryje wiele filmowych tajemnic, dlatego od lipca do września odwiedzą zupełnie nowe miejsca filmowego regionu. Tegoroczne lato będzie rekordowe. Odwiedzimy aż 7 miast z całego województwa łódzkiego, w tym Rusiec, Krośniewice czy Kutno, gdzie oprócz pokazów nieobecnego tam kina, zaangażujemy mieszkańców do udziału w warsztatach, których celem jest wspólne spędzanie czasu z bliskimi i edukacja filmowa w jednym. – zapowiada Malwina Czajka, dyrektorka FKA. Program pęka w szwach: ponad 70 wydarzeń, dziesiątki produkcji nagrodzonych na największych światowych festiwalach i elektryzujące spotkania z twórcami. Tegoroczna edycja projektu to także kontynuacja „Filmowych historii mówionych”, czyli nostalgicznych rozmów z mieszkańcami regionu o kinie małych ojczyzn, o żywych wspomnieniach i tradycjach związanych z lokalną kulturą filmową. Organizatorzy zapraszają także na wydarzenia online na platformie edukacyjnej Think Film, na której będzie można zobaczyć – już tradycyjnie – perełki łódzkich twórców i twórczyń, które w nieoczywisty sposób pokazują piękno regionu. Na finał – wydarzenie jakiego w Łodzi brakowało od lat – festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży pod nazwą Filmowe lato. W dniach 30 sierpnia do 1 września 2024 r. w Bibliotece MeMo – wielkie święto filmu dla małych i tych nieco starszych. Będą projekcje, warsztaty i spotkania z twórcami świata filmu. Już teraz warto zarezerwować sobie czas na finał wakacji w Łodzi.

fot. Patryk Drzewiecki

Rusiec pełen kultury

Już 5 lipca ekipa Festiwalu Kamera Akcja zawita do Ruśca. Dla najmłodszych szczególnie interesujące będą warsztaty animacji poklatkowej (g. 11:00) – dzieci wezmą kredki i pędzle w dłoń, stworzą własne postaci oraz scenografię i pod czujnym okiem animatorki Marii Madery (twórczyni m.in. animacji „Parauszek i przyjaciele”) nakręcą swój pierwszy film. Tuż po warsztatach na ekranie Gminnego Ośrodka Kultury w Ruścu wyświetlona zostanie animacja mistrzów japońskiego Studia Ghibli – „Tajemniczy świat Arrietty” Hiromasy Yonebayashi, szalona adaptacja „Pożyczalskich”, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu (g. 13:30). Starszych organizatorzy zapraszają na projekcję hitu 14. Festiwalu Kamera Akcja, docenionego przez krytyków i widzów na całym świecie, a także nominowanego do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2023 filmu „Poprzednie życie” Celine Song. To wzruszająca opowieść o dwójce osób, które kiedyś łączyło silne uczucie. Po latach udaje im się spotkać, ale ponowne nawiązanie więzi nie jest takie proste. Kolejne przystanki Filmowego lato w łódzkim to m.in. w Kutnie (30 lipca) oraz Krośniewicach (30 sierpnia).


Zadanie „Filmowe Lato w łódzkim” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

27 / 06 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy