Ruszyło Filmowe Lato

Pierwszym przystankiem tegorocznej edycji Filmowego Lata w Łódzkim był Gminny Ośrodek Kultury w Ruścu. Już od 11:00 najmłodsi mieszkańcy uczestniczyli w warsztatach z animacji poklatkowej. Zajęcia poprowadziła Maria Madera, edukatorka i graficzka zajmująca się motion designem i montażem video. Wspólna praca i zaangażowanie małych filmowców przyniosły wspaniały efekt, który już niedługo będzie można oglądać na naszych mediach społecznościowych. Młodzi twórcy stworzyli własny świat bajkowy z plasteliny, w którym piłkarze, króliczki i kotki wspólnie bawiły się wśród kuchennych mebli.

fot. Aga Becherka

Po warsztatach, odbyła się projekcja „Tajemniczego świata Arrietty” reż. Hiromasa Yonebayashiego czyli przepięknie zrealizowanej, mądrej animacji od legendarnego Studia Ghibli. Przed seansem nie duzi mieszkańcy Ruśca wysłuchali wprowadzenia do filmu przygotowanego przez programerkę wydarzenia Malwinę Czajkę. Ta japońska adaptacja „Pożyczalskich”, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu oczarowała uczestniczące dzieci, które z zapartym tchem przyglądały się przyjaźni 12-letniego chłopca Sho z malutką Arriettą. Podsumowaniem całego dnia były rozmowy nagrywane z uczestnikami w ramach Filmowych historii mówionych, których również już niedługo będzie można wysłuchać.

fot. Aga Becherka

W lipcu 2024 roku Filmowe Lato z filmowymi wydarzeniami zawita w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach i w Kutnowskim Domu Kultury. Finałem wydarzenia będzie festiwal dla dzieci i młodzieży w Bibliotece MeMo w Łodzi w dniach 30 sierpnia – 1 września 2024 r.


Zadanie „Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

GOK Rusiec
07 / 07 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy