Rusiec, Filmowe Lato, czas start!


7 sierpnia to ważny punkt w kalendarzu Filmowego lata w Łódzkiem. Ekipa FKA zorganizowała szereg wydarzeń w Ruścu, urokliwym miasteczku położonym w powiecie bełchatowskim. To pierwszy z trzech wyjazdowych dni w sierpniu, w którym Fundacja FKA z ciekawością zagląda do miejscowości oddalonych od Łodzi. W programie były warsztaty dla dzieci prowadzone przez Mateusza Demskiego i dwa pokazy filmowe: „Detektyw Bruno” i „W trójkącie”.


Warsztaty dla dzieci 7-15 o krytyce filmowej

Jaki wiek jest najlepszy, aby rozpocząć karierę krytyka? 15 lat? 20, kiedy jest się na studiach? A może dopiero po? No to zapnijcie pasy, bo dzieciaki z Ruśca zapowiadają się na świetnych przyszłych recenzentów i dziennikarzy filmowych! W samo południe Mateusz Demski (na co dzień dziennikarz i rzecznik prasowy FKA) rozpoczął warsztaty od pytania, czy dzieci chodzą do kina i czy w ogóle interesują się filmami. Las rąk już na samym początku spotkania potwierdził, że zespół FKA trafił na naprawdę zdolną i zainteresowaną kulturą młodzież. Po krótkiej przebieżce teoretycznej, w trakcie której przestały brzmieć tajemniczo takie słowa, jak pointa, gatunek czy recenzja, dzieci obejrzały nagradzane krótkometrażowe filmy. Po każdej projekcji Mateusz Demski zadawał pytania, a uczestnicy odpowiadali, czy im się podobał film, na jakie elementy zwróclili uwagę. Dryg krytyka szczególnie udzielił się jednemu chłopcu, który jeden z filmów określił słowami „romantyczny z nutką dramatu”. Nie wszystkie opinie były pozytywne. Mateusz Demski starał się wpoić dzieciom zasadę, iż nawet jeśli coś im się nie podoba, to zawsze warto spróbować powiedzieć, dlaczego tak jest i uzasadnić swoje stanowisko. Po obejrzanych filmach i dyskusji nadszedł czas na gwóźdź programu: nagrywaniu tiktokowych minirecenzji, w czym pomogła Aga Becherka – członkini ekipy FKA, która na social mediach zna się jak mało kto. Najpierw nieśmiało, później coraz sprawniej dzieci w kilku słowach oceniały obejrzane filmy, rekomendowały obejrzane tytuły i krótko komentowały co i dlaczego im się podobało. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że za kilka, może kilkanaście lat w Ruścu będzie całe pokolenie krytyczek filmowych, recenzentów i influencerów opowiadających na swoich kanałach o filmach i serialach.

fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki

Pokazy filmowe w sali widowiskowej GOK w Ruścu

W dalszej części dnia Sala widowiskowa GOK w Ruścu wypełniła się młodą widownią po brzegi. Punktualnie o godzinie 14:30 dyrektor FKA Przemek Glajzner i koordynatorka konkursu Nakręceni na lato Klaudia Cieślak zapowiedzieli wspólnie film familijny. Podczas prelekcji ujawniły się nowo nabyte umiejętności uczestników warsztatów, gdyż potrafili wskazać na swoje ulubione tytuły z tego gatunku: „Shreka” i „Harry’ego Pottera”. Chwilę później rozpoczęła się projekcja „Detektywa Bruno” w reż. Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja, w którym grany przez Piotra Głowackiego supergwiazdor poza planem słynnego kryminału jest zrzędliwym aktorem, zmagającym się z kryzysem wizerunkowym. Kiedy spotyka na swojej drodze ośmioletniego Oskara (Iwo Rajski), staje w obliczu misji niemożliwej. Dyskusje po seansie potwierdzają, że było to udane popołudnie: „Film był taki pełny akcji. Tu się coś działo, tu się coś nie działo, więc było wiele emocji w jednym”, powiedziała Oliwia, młoda mieszkanka Ruśca. 

O godzinie 18:00 rozpoczęła się gradka dla pełnoletnich kinomaniaków w Ruścu. Zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, film autorstwa Rubena Östlunda („The Square”, „Turysta”), czyli „W trójkącie” został zapowiedziany przez Przemka Glajznera i Marysię Koszewską – koordynatorkę Home Movie Days. W tej niecodziennej satyrze na świat bogaczy brawurowo zagrali Harris Dickinson i Charlbi Dean. Dyrektor programowy FKA podkreślił wyjątkowość tego filmu, zaznaczając jednocześnie, że östlundzka wizja społeczeństwa należy do filmów dość wymagających. Ostrzeżenie okazało się jednak zupełnie zbędnie, gdyż dorosła publiczność w Ruścu pozytywnie oceniła film.

fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki

Filmowe lato w Ruścu zagościło tylko na jeden dzień, ale w pamięci uczestników (a i organizatorów) pozostanie na długo. Cały projekt będzie miał jeszcze niejedną odsłonę. Wielki finał będzie miał miejsce w tym samym czasie, co 14. Festiwal Kamera Akcja (12-15 października), kiedy to odbędą się projekcje w ramach Home Movie Days i Włącz Film. Kurs animatorów kultury. Do tego czasu zostanie rozstrzygnięty konkurs Nakręceni na lato, a projekt zawita jeszcze do Bełchatowa (19 sierpnia) i Krośniewic (30 sierpnia).

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

08 / 08 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy