Romantycy i filmowcy ramię w ramię
Tegoroczne festiwalowe atrakcje dopełni nowość – projekt Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie.
Organizatorzy biorą pod lupę każdy trop i każdą inspirację w wielu tytułach wyprodukowanych w czasie kilkudziesięciu lat. Będą to nie tylko filmy Grzegorza Królikiewicza czy Wojciecha Jerzego Hasa, ale także ekranizacje prozy Andrzeja Sapkowskiego – twórcy postaci Wiedźmina, w których wczesnoromantyczna, słowiańska groza odgrywa szczególną rolę. Już od początków kina literatura przychodziła z pomocą filmowcom. Poezja – w tym i ballady – pozostaje jednak w cieniu prozy do tego stopnia, iż zasadne jest pytanie: czy można ją w ogóle ekranizować? Na to pytanie odpowie Kamila Żyto (filmoznawczyni UŁ) podczas spotkania Film i poezja. Związki niezalegalizowane albo związki nielegalne. Temat ekranizacji kontynuować będzie Małgorzata Jakubowska (filmoznawczyni UŁ), która w ramach webinarium Has romantyczny. Ballada i romans sięgnie po „Pożegnania” i nieco zapomniany tytuł mistrza – „Złoto”. Uczestnicy poznają filmowy dorobek Hasa od zupełnie nowej, czarującej i romantycznej strony. Zainteresowani dalszymi poszukiwaniami Mickiewicza w filmach powinni zwrócić uwagę na Case study „Świtezianki” z Martą Kasprzak. Autorka eseju przyjrzy się etiudzie sióstr Bui, w której współczesny świat przeplata się z na wpół fantastycznym światem XIX-wiecznych podań ludowych, podejmując się analizy i interpretacji tej wyjątkowej adaptacji ballady wieszcza. W programie widzowie znajdą także pokaz zarówno „Świtezianki” jak i „Świtezi” Kamila Polaka – spektakularnej animacji, do której realizacji wykorzystano specjalną technikę nadającą animowanym obiektom oraz postaciom fakturę malarstwa olejnego i temperowego. Organizatorzy zaproszą także na spotkanie z autorkami „Świtezianki” – Mai i Julią Bui. To jednak nie koniec poszukiwań filmowego Mickiewicza.
Okazuje się, że motywów mitologii słowiańskiej oraz podań ludowych można doszukiwać się także w twórczości Jagody Szelc, choćby w obsypanej nagrodami „Wieży. Jasny dzień”. Szelc zrealizowała ambitne, artystyczne kino, w którym dualizm świata łączy postęp i monumentalność fabryk z tajemnicą i siłą natury. Uczestnicy będą mogli przypomnieć sobie zarówno ten wyjątkowy, wręcz mickiewiczowski thriller psychologiczny, jak i wysłuchać rozmowy z autorką, którą przeprowadzi Marcin Radomski (KINOrozmowa). Warto zwrócić także uwagę na spotkanie wokół zarówno literackiego, jak i filmowego „Wiedźmina”. Zanim pojawiły się rozchwytywane na całym świecie gry oraz serial Netflixa, na ekranach królowała polska adaptacja filmowa w reżyserii Marka Brodzkiego. Po pokazie organizatorzy zapraszają na dyskusję wokół kultowego filmu. To nie wszystko – Mickiewicz filmowy to także coś dla sympatyków horroru. Adam Sołtys i Maciej Kujawski, prowadzący podcast Koła Naukowego Filmoznawców UŁ „Gdzie dwóch się boi”, przygotowali autorską serię „Groza i romantyczność”. W czterech specjalnych odcinkach zagłębią się w poszukiwanie wątków mickiewiczowskich w polskich filmach, między innymi w niewielkiej niszy polskich filmów grozy. Słuchacze będa mieli okazję wysłuchać, jak słowiańskie motywy zawarte m.in. w „Świtezi”, „Romantyczności” czy „Lilijach” wybrzmiewają w twórczości Marka Piestraka czy Andrzeja Żuławskiego. Spotkania wokół ballad Mickiewicza zamkną wyjątkowe warsztaty dziennikarsko-filmowe z Gosią Stasiak. Uczestnicy poznają metody odszukiwania odniesień w analizowanych dziełach. A to wszystko w obliczu zmieniającego się świata krytyki filmowej, którą coraz bardziej przejmują media społecznościowe.
Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie to wydarzenie online odbywające się od października do listopada 2022 na platformie Think Film. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Partnerami są: Łódź Film Commission, EC1 w Łodzi, Think Film. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, TVP Kultura. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja