Q&A

  1. „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa, Gość: Mateusz Pacewicz, prowadzenie: Marcin Radomski | 17 października, godz. 19:00, Kino Z1, Szkoła Filmowa
  2. „Mowa ptaków”, reż. Xawery Żuławski, Gość: Marcin Adamczak, Xawery Żuławski, Andrzej J. Jaroszewicz, prowadzenie: Marcin Radomski | 18 października, godz. 11:45, Kino Z2, Szkoła Filmowa
  3. „Nic nie ginie”, reż. Kalina Alabrudzińska, Gość: Kalina Alabrudzińska, prowadzenie: Małgorzata Stasiak | 18 października, godz. 19:45, Kino Z1, Szkoła Filmowa

Poznaj gości i prowadzących Q & A

„Boże Ciało”, reż. Jan Komasa, Gość: Mateusz Pacewicz, prowadzenie: Marcin Radomski
Termin: 17 października, godz. 19:00, Kino Z1, Szkoła Filmowa

”Boże ciało”, reż. Jan Komasa
Kino autorskie i odważne, na temat, który od lat dzieli polskie społeczeństwo. Daniel wychodzi z poprawczaka i chciałby wstąpić do seminarium duchownego. Wyrok wyklucza jednak możliwość wejścia w stan duchowny. Gdy Daniel jedzie do małego miasteczka, gdzie ma już załatwioną pracę, zamiast do tartaku, udaje się do kościoła. Tam, tylko na chwilę, wyciągnie z torby sutannę. Nie habit czyni mnicha, ale człowieka poznasz po czynach. Film nagrodzono owacją na stojąco na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Mateusz Pacewicz – Scenarzysta i reżyser. Absolwent MISH na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2015-2018 napisał dwa filmy fabularne – „Boże Ciało” (2019) oraz „Sala samobójców. Hejter” (2020). Za scenariusz „Bożego Ciała” otrzymał II Nagrodę PISF w konkursie Script Pro 2016 oraz nagrodę na 44. FPFF w Gdyni. W 2016 roku, wraz z Agatą Trzebuchowską, napisał i wyreżyserował krótkometrażowy „Skwar”, który był nominowany do Nagrody Głównej Festiwalu Sundance 2017.

Marcin Radomski – dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie.  Pracował jako redaktor i wydawca „Hali odlotów” w TVP Kultura oraz „Kocham kino” i „Rozmów poszczególnych” w TVP 2. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Zajmuje się edukacją filmową współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Prowadzi autorski kanał na YouTube – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami o aktualnych premierach kinowych.

”Boże ciało”, reż, Jan Komasa
Rozmowa będzie dostępna na Kanale KINORozmowa

„Mowa ptaków”, reż. Xawery Żuławski, Gość: Marcin Adamczak, Xawery Żuławski, Andrzej J. Jaroszewicz, prowadzenie: Marcin Radomski
Termin: 18 października, godz. 11:45, Kino Z2, Szkoła Filmowa

”Mowa ptaków”, reż. Xawery Żuławski
Jeden z najgłośniejszych polskich tytułów 2019 roku. Jedni go kochają, inni nienawidzą. „Mowę ptaków” nakręcono na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego (ojca Xawerego), twórcy „Trzeciej części nocy” (1971), „Szamanki” (1996) czy ostatniego filmu w dorobku reżysera – „Kosmosu” (2015) według Gombrowicza. Tytułową „mową ptaków” posługują się ludzie wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. Znajdziemy tu Mariana (Sebastian Fabijański) – polonistę i początkującego pisarza bez pracy, historyka (Sebastian Pawlak), któremu młodzież wchodzi na głowę czy brata Mariana borykającego się z trądem. Ich jedynym sposobem na swoją obronę pozostaje język ubrany w ironię, piosenki i cytaty klasyków. Bez wątpienia „Mowa ptaków” to język opisu polskiej rzeczywistości, czyli, jak już ktoś zdążył zauważyć, czasu manii historyzowania, cytowania i życia wyobrażeniami.

Xawery Żuławski – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zawodowy sukces przyniósł mu „Chaos” (2006), jego fabularny debiut. Film zdobył główną nagrodę na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie oraz Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu w Gdyni. Sukcesem artystycznym i komercyjnym okazała się ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej – „Wojna polsko-ruska”. Adaptacja powieści przyniosła mu m.in. Paszport Polityki. Jest wykładowcą na AMA Film Academy w Krakowie.

Marcin Adamczak – Filmoznawca i krytyk filmowy, współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon. Wykłada w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Laureat Grand Prix konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Autor książek, m.in. „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” (2010), „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu” (2014). Członek SFP oraz FIPRESCI. 

Marcin Radomski – dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie.  Pracował jako redaktor i wydawca „Hali odlotów” w TVP Kultura oraz „Kocham kino” i „Rozmów poszczególnych” w TVP 2. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Zajmuje się edukacją filmową współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Prowadzi autorski kanał na YouTube – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami o aktualnych premierach kinowych.

”Mowa ptaków”, reż, Xawery Żuławski

„Nic nie ginie”, reż. Kalina Alabrudzińska, Gość: Kalina Alabrudzińska, prowadzenie: Małgorzata Stasiak
Termin: 18 października, godz. 19:45, Kino Z1, Szkoła Filmowa

‚Nic nie ginie”, reż. Kalina Alabrudzińska
Bohaterowie chorują na smutek, ponadto doskwiera im samotność. Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. Czasem jednak nadchodzi taki moment, że może warto wziąć sprawy w swoje ręce? Pomocna może okazać się nietypowa terapia i poszukiwanie harmonii w kontakcie z przyrodą. „Nic nie ginie” prezentuje barwną galerię postaci. Jest to filmowy dyplom aktorski studentów PWSFTviT w Łodzi, a tym samym pełnometrażowy debiut fabularny Kaliny Alabrudzińskiej. Swoją premierę miał na otwarciu 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Kalina Alabrudzińska
Urodzona w 1983 roku reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Kursu Reżyserii Dokumentalnej w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej filmy były prezentowane i wyróżniane podczas wielu międzynarodowych festiwali filmowych: Berlinale, San Sebastian, Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy. „Nic nie ginie” to jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Małgorzata Stasiak
Absolwentka politologii i filmoznawstwa. Uczy w Warszawskiej Szkole Filmowej, Liceum Filmowym i Szkole Filmowej w Łodzi. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, spotkania z artystami, cykle filmowe. Napisała doktorat o filmach dotyczących powstania warszawskiego. Kino traktuje jako wspaniałą syntezę wszystkich sztuk. W procesie edukacyjnym używa więc różnorodnych metod, by wraz z uczniami wciąż na nowo odkrywać, jak piękną przygodą i świetną zabawą może być sztuka.

”Nic nie ginie”, reż. Kalina Alabrudzińska