Pokazy specjalne

60-lecie Filmoznawstwa

Termin: 17 października (czwartek), godz. 15:00
W tym roku świętujemy 60-lecie filmoznawstwa, w związku z tym bohaterem 10. FKA jest pionier tej dyscypliny humanistycznej w Polsce, założyciel Zakładu Wiedzy o Filmie na Uniwersytecie Łódzkim, prof. Bolesław W. Lewicki.

Wiesz jak jest
reż. Grzegorz Królikiewicz
Film dokumentalny Grzegorza Królikiewicza poświęcony jest prof. Bolesławowi W. Lewickiemu, krytykowi, teoretykowi i historykowi filmu oraz rektorowi łódzkiej szkoły filmowej.

Bolesław Lewicki

Pokaz specjalny „Kod Nieznany”

Termin: 18 października (piątek), godz. 19:00, Kino Z2, Szkoła Filmowa
Gość: Marcin Radomski

„Kod nieznany”
reż. Michael Haneke
Paryż – miasto sztuki i wolności. Tętniące życiem bulwary i śmiech, który słychać z daleka. Wystarczy pozornie błahe zdarzenie, by spleść ze sobą historie zupełnie różnych ludzi: Anny, aktorki u progu kariery, Georgesa, fotografa wojennego, Amadou, nauczyciela w instytucie dla głuchoniemych, Marii, imigrantki z Rumunii. Jeden z piękniejszych filmowych traktatów o niemocy porozumienia się między ludźmi. Chłodny i hanekenowsko przenikliwy.

” Kod nieznany „, reż. Michael Haneke

Partner pokazu specjalnego:

Projekcja filmu „Psy” i spotkanie z Michałem Piepiórką autorem książki Rockefellerowie i Marks nad Warszawą.

Termin: 19 października (sobota), godz. 17:00 – 19:30, Kino Szkoły Filmowej
Spotkanie z Michałem Piepiórką odbędzie się przed filmem.

Psy
reż. Władysław Pasikowski
Kto nie zna kultowych cytatów z „Psów”? Aby wymienić tylko te najpopularniejsze: „Bo to zła kobieta była”, „A kto umarł ten nie żyje”, „My psy musimy trzymać się razem”, „Co ty wiesz o zabijaniu”. Te one-linery weszły do potocznego języka. Na Kamerze Akcji widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć po latach i to na dużym ekranie „Psy” w zremasterowanej, odświeżonej wersji. Nie dość, że kultowy, to jest to na dodatek najbardziej kasowy film lat 90. XX wieku. Film z początku obśmiewany i pogardzany przez krytyków zyskał status dzieła klasycznego.

„Psy”, reż. Władysław Pasikowski
Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej ”, Michał Piepiórka

Partner pokazu specjalnego:

Bolesław Lewicki – krótkie metraże

Termin: 19 października (sobota), godz. 11:10, Muzeum Kinematografii
W tym roku świętujemy 60-lecie filmoznawstwa, w związku z tym bohaterem 10. FKA jest pionier tej dyscypliny humanistycznej w Polsce, założyciel Zakładu Wiedzy o Filmie na Uniwersytecie Łódzkim, prof. Bolesław W. Lewicki. W ramach wydarzeń poświęconych osobie prof. Lewickiego, będzie można zobaczyć pokaz etiud studenckich zrealizowanych pod jego opieką artystyczną.

Rzeźba
Film opowiada o powstawaniu rzeźby, dokumentując proces odlewania jej w gipsie.

Maska przeciwgazowa
Film ma charakter instruktażu dokładnie opisującego działanie maski przeciwgazowej – jej budowę, mechanizm oczyszczania zatrutego powietrza, właściwy sposób użytkowania, ewentualne czynności, które należy podjąć w razie jej uszkodzenia.

Kąpiemy nasze dzieci
Film ma charakter poradnika dla matek, instruującego je jak poprawnie, bezpiecznie i bez niepotrzebnych przykrości, przygotować oraz przeprowadzić kąpiel niemowlęcia.

Akwaforta
Film opowiada o procesie powstawania grafik w technice akwaforty. Opisuje kolejne czynności rytowników, zwracając uwagę na precyzję z jaką należy je wykonać, tak by efekt był zadowalający.

Etiudy prezentowane podczas 10. FKA będzie można zobaczyć również online pod adresem: www.etiudy.filmschool.lodz.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 60-lecia filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Shorty o kulisach branży na 70-lecie WFO

Termin: 19 października (sobota), godz. 10:30-11:30, Szkoła Filmowa w Łodzi, Kino Z2

Podczas 10 FKA, w ramach 70. jubileuszu Wytwórni Filmów Oświatowych, zaprezentowany zostanie blok pięciu filmów krótkometrażowych odsłaniających kulisy branży filmowej.

Cannes to Cannes
reż. Piotr Włodarski
Film zrealizowany w Cannes w czasie trwania jubileuszowego, 40-go festiwalu filmowego. Obserwując charakterystyczne fragmenty miasta, poznajemy urodę nadmorskiego kurortu – ale przede wszystkim najbardziej liczący się na świecie – obrosły legendą – festiwal filmowy z plejadą gwiazd i indywidualności światowego kina. W filmie pojawili się: Emmanuelle Beart, Catherine Deneuve, Barbara Harshey, Marthe Keller, Nastassja Kinski, Jeanne Moreau, Ornella Muti, Joanne Woodward, Monica Vitti, Marina Vlady, Tengiz Abuladze, Jean-Claude Brialy, Phil Collins, Peter Falk, Federico Fellini, sir Alec Guiness, Christoper Lambert, Marcello Mastroianni, Nikita Michałkow, Yves Montand, Paul Newman, Daniel Olbrychski, Maurice Pialat, Francesco Rosi, Wim Wenders, Jon Voight, para książeca: Książę Karol i Lady Diana.

Sprzęt fotooptyczny (reklamowa niespodzianka)
reż. Piotr Studziński
Film reklamuje sprzęt fotooptyczny produkowany przez Polskie Zakłady Optyczne firmy PRESER i LIBELLA: projektory 8 mm ELEW, rzutniki PROFIL i JOTA, aparaty fotograficzne, powiększalniki: KROKUS 3 KOLOR, KROKUS 66 KOLOR SL, KROKUS 35 L, maskownice, suszarki.

Szeroki ekran
reż. Mieczysław Vogt
Krótka historia kina. Zaczęło się od braci Lumiere…

Werdykt
reż. Urbanek Henryk
Film dokumentalny poświęcony kinu młodych zrealizowany podczas filmowej imprezy Koszalińskie Spotkania Filmowe „Młodzi i Film”. Kamera uczestniczy w obradach jury i dyskusjach uczestników o prezentowanych filmach.

Powstaje film
reż. Edward Etler
Reportaż z planu filmu pt. „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Krytyk kradnie. Przegląd wideoesejów

Termin: 18 października (piątek), godz. 15:15, Kino Szkoły Filmowej
Wstęp wolny.

W tym roku w bloku wideoesejów wyjątkowy pokaz – krótkie filmy powstałe w ramach zajęć Kuby Mikurdy „Narracja nielinearna w filmie fabularnym” prowadzonych dla studentów montażu Szkoły Filmowej w Łodzi. Jak wyglądałyby znajome, linearne fabuły, gdyby zmienić kolejność wydarzeń, z teraźniejszości zrobić przeszłość, z ekspozycji finał, z równoległych wątków – retrospekcje? Przyjdźcie, zobaczcie – która wersja lepsza, opowiadanie jak po sznurku czy narracyjne puzzle?

„ Powrót do przyszłości” , reż. Robert Zemeckis

70-lecie WFO. Dziwor w Łodzi: Spotkanie z Bogdanem Dziworskim

Termin: 18 października, godz. 17:00 – 18:45

Gościem 10. FKA będzie Bogdan Dziworski, legenda polskiego kina dokumentalnego. W ramach spotkania widzowie będą mogli obejrzeć film Pawła Dyllusa – „Dziwor”, który zaprezentujemy w ramach 70. jubileuszu Wytwórni Filmów Oświatowych. Podczas projekcji będzie można zobaczyć także dwa krótkometrażowe dokumenty z lat 70. autorstwa Dziworskiego – „Kilka opowieści o człowieku” oraz „Hokej”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcą, który przyjedzie do Łodzi na specjalne zaproszenie FKA. Obchody urodzin WFO będą także okazją do zapoznania się z książką pt. „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” autorstwa Michała Dondzika, Krzysztofa Jajko i Emila Sowińskiego.

Dziwor
reż. Paweł Dyllus
Bogdan Dziworski pracuje nad nowym filmem. Dla Pawła Dyllusa, staje się to pretekstem, by za pomocą kamery podglądać i rejestrować proces twórczy, którego jest świadkiem. Młodszy operator inicjuje filmową podróż, która staje się swoistą wiwisekcją. Dokument odsłania kulisy pracy na planie, ale sięga też głębiej, badając również życie codzienne Dziworskiego. Kierowany pasją tworzenia bohater oscyluje między tym co zawodowe, a tym co prywatne.

Hokej
reż. Bogdan Dziworski
Montażowy kolaż mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Katowicach i adeptów szkółki hokejowej. Sportowe zmagania, uchwycone z niezwykle oryginalnego punktu widzenia samego krążka. Smak sportowej rywalizacji podany w dynamicznej formie efektownie zmontowanych scen.

Kilka opowieści o człowieku
reż. Bogdan Dziworski
Portret Jerzego Orłowskiego, mężczyzny pozbawionego rąk. Obraz niepełnosprawności, którą bohater obłaskawia w codziennym życiu. Towarzyszymy Jerzemu podczas realizacji pasji i aktywnościach sportowych. Autor z fascynacją przygląda się człowiekowi, jako najciekawszemu z tematów podejmowanych przez film.

Pokaz we współpracy z Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu

„Halka”, reż. Konstanty Meglicki, pokaz specjalny

Termin: 20 października, niedziela, godz. 17:15, Muzeum Kinematografii

„Halka”
reż. Konstanty Meglicki
scen. Jerzy Braum
Obsada: Zorika Szymańska (Halka), Harry Cort (Janusz), Helena Zahorska (matka Janusza), Włodzimierz Czerski (Jontek), Zofia Lindorfówna (Zosia) i in.
Zdjęcia: Hans Androschin
Polska, 1929, 88min.

Zrekonstruowana cyfrowo, przedwojenna ekranizacja opery Stanisława Moniuszki. Film Konstantego Meglickiego nie jest jej wierną adaptacją – w scenariuszu pojawiają się tylko główne motywy libretta.
Film zrealizowano w 1929, w kinach wyświetlany był z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 producent filmu, Wojciech Błaszczyk, zdecydował się „Halkę” przemontować i udźwiękowić ją na stałe.
Z pierwotnej, niemej wersji, zachowały się jedynie końcowe cztery minuty. W archiwach znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku. FINA – dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm – podjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ocalone fragmenty ścieżki dźwiękowej zostały wykorzystane we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza.

”Halka”, reż. Konstanty Meglicki
źródło: Repozytorium Cyfrowe: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.