Filmy 15. FKA

Wytłumaczenie wszystkiego

24 / 10 / 2024----------------------18:45
Wytłumaczenie wszystkiego, reż. Gábor Reisz, 2023
[KINO SZKOŁY FILMOWEJ]

Magyarázat mindenre / Explanation for Everything
2023, 151 min.
Sekcja: Głos Krytyków

Nagrody i selekcje: MFF w Wenecji 2023 – Nagroda w sekcji Orizzonti, MFF Nowe Horyzonty 2024 – Grand Prix Festiwalu – Najlepszy Film
Reżyseria: Gábor Reisz
Scenariusz: Gábor Reisz, Éva Schulze
Producent: Júlia Berkes, Mátyás Prikler
Obsada: Adonyi-Walsh Gáspár, István Znamenák, András Rusznák, Rebeka Hatházi, Lilla Kizlinger
Kraj: Węgry, Słowacja

Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. W tym, by odpowiednio skupić się na nauce, nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.

POKAZ STACJONARNY


W mediach:

«to prosta historia, która bawi i trafia do serca za sprawą postaci – absurdalnych, zamkniętych w swoich poglądach, lecz wzbudzających sympatię. Trafna satyra»
— Małgorzata Czop, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb

«„Wytłumaczenie wszystkiego” omija tęsknotę za młodością, opis mody nastolatków czy aktualnych używek. Nie popisuje się młodzieżowym słowem roku, tylko portretuje szkołę jako soczewkę, w której skupia się społeczeństwo. Niezależna węgierska produkcja wygrała konkurs Orizzonti na tegorocznym festiwalu w Wenecji i wrocławskie Nowe Horyzonty. Równie dobrze opowiada o Węgrzech czy Turcji, jak o Polsce.»
— Adriana Prodeus, „Vouge”, czytaj całość tutaj

Gábor Reisz. Urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Jest węgierskim reżyserem i scenarzystą, znanym z nowofalowej poetyki w swoich filmach. Ukończył studia z zakresu teorii i historii filmu na Uniwersytecie Loránda Eötvöse w 2006 roku, a następnie reżyserię na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie w 2013 roku. Jego debiutancki film pełnometrażowy, „Sens życia oraz jego brak” (2014), zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Reisz jest uważany za jednego z najbardziej wyrazistych twórców współczesnego węgierskiego kina.

Tagi: coming-of-age, satyra, czarna komedia

Newsletter
Polub nas
Partnerzy