Filmy 15. FKA
[MUZEUM KINEMATOGRAFII]
Grandmamauntsistercat, reż. Zuzanna Banasińska, 2024
Film stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianej oczami dziecka, które zmaga się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. Pierwotnie powstałe jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień. Słowiańska postać wiedźmy, Baby Jagi, ulega przeobrażeniu w „prehistoryczną boginię z czasów matriarchatu”. Ta transformacja wywołuje wielowarstwowe refleksje na temat reprodukcji oraz tożsamości i prowadzi do konfrontacji z binarnymi podziałami, obracając często seksistowskie i antropocentryczne obrazy w narzędzia oporu wobec zinstytucjonalizowanej przemocy. Film nagrodzony na Berlinale nagrodą „Best Short Film” w konkursie TEDDY AWARD!
Zaginął pies, reż. Zofia Ołdak, 1976
Choremu Tomkowi zginęła jamniczka „Gapcia”. Grupa dzieci rusza na poszukiwania psa, którego spod sklepu ukradł złodziej; Wśród wykonawców – czternastoletnia Kasia Figura
Ja komponuję, ty komponujesz, on komponuje, reż. Grażyna Kędzielawska, 1979
Film dydaktyczny z dziedziny plastyki. W trakcie odbywającego się na ekranie aktu twórczego, film zaznajamia młodego widza z podstawowymi zagadnieniami kompozycji, takimi jak: płaszczyzna, elementy kompozycji, kompozycja rytmiczna, symetryczna, wieloosiowa, zamknięta i otwarta. Uczy dzieci umiejętności postrzegania w otaczającym świecie tego, co o kompozycji dowiaduje się ze słów nauczyciela. Dziecko łatwo może uświadomić sobie, że „przecież ja komponuję – i on także”, że jest to proces twórczy podlegający określonym zasadom sztuki plastycznej. Film zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania do użytku szkolnego, przeznaczony na lekcje wychowania plastycznego w kl. I-III szkoły 10-letniej.
Najmniejsi drapieżcy, reż. Bolesław Bączyński, 1964
Film popularno-naukowy o drapieżnikach w kropli wody, ukazuje fragment mikrokosmosu.