Filmy 14. FKA

Sybilla

13 / 10 / 2023----------------------12:30
Sybilla, reż. Justine Triet, 2019

Sibyl/Sybilla
2019, 100 min.
Sekcja: Droga do Złotej Palmy
Kino Szkoły Filmowej

Nagrody i selekcje: Festiwal w Cannes 2019 – udział w konkursie głównym; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2019 – Oficjalna selekcja („Special Presentations”)
Reżyseria: Justine Triet
Scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari
Producent: Les Films Pelléas
Obsada: Virginie Efira, Adèle Exarchopoulos, Gaspard Ulliel, Sandra Hüller, Niels Schneider, Laure Calamy
Kraj: Francja

Film o balansowaniu na cienkiej, psychologicznej granicy między zaangażowaniem a uzależnieniem. Ile z kogoś innego może być w nas samych?

Sybilla pracuje jako terapeutka, ale pragnie zostać pisarką. Zmęczona swoim zawodem postanawia zrezygnować z praktyki, jednak niespodziewanie w jej gabinecie pojawia się nowa pacjentka, Margot. Kobieta staje się źródłem inspiracji przy pisaniu powieści dla głównej bohaterki. Aspirująca pisarka balansuje na granicy etyki, gdy postanawia ingerować w życie pacjentki.

Justine Triet tworzy słodko-gorzką opowieść o powikłanych, niejednoznacznych relacjach międzyludzkich. Reżyserka przedstawia własną refleksję nad filmowym medium, zostawiając przestrzeń na intymność i moralność.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ

W MEDIACH:

«Justine Triet opowiada tę historię z wdziękiem i gracją, pozwalając Virgin Efira’ze na stworzenie jednej z najlepszych, najbardziej zdumiewających ról w karierze.»
– Jordan Mintzer, Hollywood Reporter, przeczytaj recenzję tutaj.

«Niemrawa narracja sugeruje, że Sibyl ma do ugrania znacznie więcej. Film naszpikowany jest powidokami z jej poprzedniego związku (pomyślcie o tych scenach jak o onirycznych pasażach Jean-Marca Valléego), zaś reżyserka buduje z jej wspomnień obraz życia, które uległo erozji. Jako opowieść o próbie odzyskania nad nim kontroli, całość sprawdza się nieźle. Kojarzona dotąd głównie z komediami Efira ma w oczach niezdrową determinację, zaś partnerująca jej, rozhisteryzowana Exarchopoulos gra bodaj najlepszą rolę w karierze od czasu przełomowego „Życia Adeli”.»
– Michał Walkiewicz, Filmweb, przeczytaj recenzję tutaj.

«Film Triet nie powiela żadnych zero-jedynkowych zachowań kobiecych: brak jakichkolwiek stanowczych rozróżnień między dobrą Sybillą – psychoanalityczką a Sybillą złą – pisarką; między Sybillą pijaną a trzeźwą. Zamiast tego ukazany zostaje niepokojący stan braku stanowczej odpowiedzi na pytanie, gdzie skupić swoją energię, jednocześnie doszukuje się źródła witalności w tym nierozwiązanym konflikcie.»
– Alice Blackhurst, Another Gaze, przeczytaj recenzję tutaj.

Justine Triet. Francuska reżyserka, scenarzystka i montażystka. Ukończyła École nationale supérieure des Beaux-Arts. Jej pierwszy pełnometrażowy film „Age of Panic” miał premierę w programie ACID na festiwalu w Cannes w 2013. 10 lat później zdobyła Złotą Palmę za tytuł „Anatomy of the Fall”, jednocześnie stając się trzecią kobietą w historii Cannes, która otrzymała to wyróżnienie. W swojej twórczości, Triet stawia w środku wydarzeń kobietę zmagającą się z codziennymi trudnościami, a tło dla prywatnych dramatów stwarzają uniwersalne dla społeczeństwa francuskiego problemy.

TAGI: dramat psychologiczny, Cannes, psychoanaliza, Justine Triet


Newsletter
Polub nas
Partnerzy