Filmy 14. FKA

Święto ognia

15 / 10 / 2023----------------------17:15
Święto ognia, reż. Kinga Dębska, 2023

Feast of Fire/Święto ognia
2023, 94 min.
Sekcja: Razem filmowi
Szkoła Filmowa, Sala Z1
film zamknięcia
po pokazie spotkanie z reżyserką Kingą Dębską, prowadzenie Magdalena Juszczyk

Nagrody i selekcje: FPFF w Gdyni 2023 – nominacja w Konkursie Głównym 
Reżyseria: Kinga Dębska
Scenariusz: Kinga Dębska
Producent: Piotr Dzięcioł
Film współfinansowany przez Miasto Łódź (EC1 Łódź – Miasto Kultury / Łódź Film Commission)
Obsada: Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman
Kraj: Polska

Ekranizacja niezwykle poruszającej powieści Jakuba Małeckiego, w której miłość, przyjaźń i tajemnica przeplatają się wzajemnie, tworząc historię pobrzmiewającą jeszcze długo po seansie filmowym.

Anastazja to uzależniona od komiksów i gorącej czekolady 20-latka, która nieziemsko zakochana jest w chłopaku z sąsiedztwa. Tym, co utrudnia dziewczynie codzienne funkcjonowanie, jest jazda na wózku inwalidzkim oraz porozumiewanie się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, ale to właśnie ona jest osobą, która zaraża wszystkich optymizmem. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery.

Zarówno Anastazja, jak i Łucja zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed bolesną prawdą uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z większą uwagą niż inni ludzie. Ojciec dziewczynek ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


Kinga Dębska. Reżyserka i scenarzystka, a także pisarka i pedagog. Jej filmy fabularne to: „Hel”, „Moje córki krowy”, „Plan B”, „Zabawa zabawa”, „Zupa nic” i  najnowsze „Święto ognia”. Laureatka kilkudziesięciu nagród, w znacznej mierze publiczności. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

TAGI: przyjaźń, niepełnosprawność, kino polskie, ekranizacja powieści


Newsletter
Polub nas
Partnerzy