Filmy 15. FKA
Solaris Mon Amour
Solaris Mon Amour
2023, 47 min.
Sekcja: Akcja Edukacja
Kino Szkoły Filmowej
po pokazie spotkanie z twórcami w ramach Akcji Edukacji – Kuba Mikurda, Laura Pawela, Marcin Lenarczyk, prowadzenie Kaja Klimek
Nagrody i selekcje: 2023 – Millennium Docs Against Gravity, nominacje w kategoriach – Nagroda za Najlepszy Polski Film, Nagroda za Najlepszą Produkcję od studia postprodukcyjnego Smakjam, Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych
Reżyseria: Kuba Mikurda
Producent: Dagna Kidoń, Krzysztof Franek, Krzysztof Pijarski
Kraj: Polska
Niezwykły dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci.
„Lem zaczął pisać «Solaris» w tym samym roku, w którym do kin trafiła „Hiroszima, moja miłość” (Hiroshima, mon amour) Alaina Resnaisa” – mówi Kuba Mikurda – „i tak jak film Resnaisa, «Solaris» jest dla mnie fascynującym studium pamięci posttraumatycznej, wypartych wspomnień, które torują sobie drogę do świadomości i domagają się wypowiedzenia”. Film składa się z fragmentów 70 różnych filmów oświatowych i radiowych adaptacji „Solaris” z lat sześćdziesiątych.
„Solaris Mon Amour” to nie tylko zapis eksploracji kulturowej spuścizny Stanisława Lema, ale także przykład niezwykle wciągającego, hipnotycznego filmu found footage’owego.
POKAZ STACJONARNY, WSTĘP BEZPŁATNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ
W MEDIACH
«Lem na sekundę zdejmuje maskę, choć przecież nie traci nic ze swojej tajemniczości. Maskę intelektualisty zdejmuje też Mikurda, a jego nowy film to dowód na wielką żywotność eseju wizualnego jako wehikułu czasu i emocji.»
– Marcin Stachowicz, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.
«Siła dokumentu Mikurdy, trudnego i nieoczywistego, rodzi się na styku ujęć. Ujęć przepięknych i plastycznie wysmakowanych.»
– Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl, czytaj recenzję tutaj.
Kuba Mikurda. Wykładowca filmowy i filmowiec mieszkający w Warszawie. Karierę rozpoczynał jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca, następnie pracował jako reżyser telewizyjny i prezenter wiadomości filmowych w Canal+ Polska. Współredagował książki o Terrym Gilliamie, braciach Quay, Guyu Maddinie, Tsai Ming-liangu i Walerianie Borowczyku. Studiował psychologię i filozofię pod kierunkiem psychoanalityka Slavoja Žižka. Obecnie pracuje jako wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Fascynuje go idea łączenia praktyki filmowej z badaniami naukowymi – badał różne formy analizy filmu wizualnego, w tym powieść graficzną, found footage, instalację i performance (w duecie z artystą wizualnym Jakubem Woynarowskim).
TAGI: sztuka, literatura, fiction/non-fiction, science-fiction, WFO, Stanisław Lem
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.