Filmy 15. FKA
Simona
Simona
2022, 91 min.
Sekcja: Online
Nagrody i selekcje: Millennium Docs Against Gravity 2022 – Oficjalna selekcja; Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym 2022 – Nagroda publiczności
Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
Scenariusz: Natalia Koryncka-Gruz
Producent: Natalia Koryncka-Gruz
Obsada: Simona Kossak
Kraj: Polska
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Porządkując zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne oraz świat magicznej, pradawnej Puszczy.
Biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii. Była bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.
Simona była postacią wyjątkową. Zajmowała się między innymi ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsychologa. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej, między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była uważana za czarownicę.
POKAZ ONLINE (14-23.10.2024 na VOD Think Film, tylko dla posiadaczy_ek karnetów FKA)
Simona Kossak – urodzona 30 maja 1943 roku w Krakowie, była polską biolog, profesorką nauk leśnych i popularyzatorką nauk przyrodniczych. Znana była przede wszystkim z działań na rzecz ochrony naturalnych ekosystemów Polski, szczególnie Puszczy Białowieskiej. Pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa oraz w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Była prawnuczką malarza Juliusza Kossaka oraz wnuczką Wojciecha Kossaka. Zmarła 15 marca 2007 roku w Białymstoku. Uwieczniona w dokumencie „Simona” przez Natalię Koryncka-Gruz, sportretowana w filmie „Simona Kossak” (w jej rolę wcieliła się Sandra Drzymalska).
W mediach:
«Kosmos Simony Kossak stworzony w Dziedzince, przedstawiony przez Koryncką-Gruz jest miejscem magicznym, do którego nie mamy już dostępu, nie tylko ze względu na czas przeszły, ale też inne tempo dzisiejszego życia, bardzo rzadko pochylające się nad pięknem przyrody, tkwiącym w jej prostocie.»
— Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj całość tutaj
«Niesamowita postać, ale co równie ważne filmowi udaje się uchwycić jej fenomen. Wspaniała muzyka i dźwięk.»
— Mateusz Żebrowski, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb
Natalia Koryncka-Gruz. Urodzona 24 lipca 1958 roku w Warszawie, jest polską scenarzystką, reżyserką i producentką filmową. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi. W latach 1986-1987 była związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, a od 1992 roku działa jako niezależna producentka filmowa. Jest znana z takich filmów jak „Amok” (1998) i „Warsaw by Night” (2015).
Tagi: przyrodniczy, biograficzny, Simona Kossak