Filmy 14. FKA

Rimini

14 / 10 / 2023----------------------10:00
Rimini, reż. Ulrich Seidl, 2022

Rimini/Rimini
2022, 114 min
Sekcja: Głos krytyków
Szkoła Filmowa, Sala Z2

Nagrody i selekcje: MFF Berlinale 2022 – nominacja do Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film;  2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie; 2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney; 2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zagrzebiu; 2022 – Transilvania International Film Festival; 2022 – Midnight Sun Film Festival, Finlandia
Reżyseria: Ulrich Seidl
Scenariusz: Ulrich Seidl, Veronika Franz
Producent: Ulrich Seidl, Philippe Bober, Michel Merkt
Obsada: Michael Thomas, Tessa Göttlicher, Hans-Michael Rehberg, Inge Maux Emmi Fleck, Claudia Martini, Georg Friedrich Ewald
Kraj: Austria, Francja, Niemcy

Ziejący pustką kurort, wycieczki osób w kwiecie wieku i on, Richie Bravo, który wie, co to dobra zabawa. Tak mu się przynajmniej wydaje.

Richie Bravo (w tej roli Michael Thomas), mimo że wciąż nosi się jak gwiazda rocka, najlepsze lata artystycznej kariery ma już za sobą. Podstarzałemu austriackiemu szansoniście pozostało jedynie odcinać kupony od dawnej popularności. Jednak na grupach emerytów, odwiedzających poza sezonem włoskie Rimini, gdzie rozgrywa się akcja filmu, jego tlenione blond włosy, błyszczący garnitur oraz głos wciąż robią spore wrażenie.

Mężczyzna skrupulatnie to wykorzystuje. W trakcie wieczornych występów w hotelu prezentuje dawne muzyczne szlagiery. Sprzedaje pamiątki, w razie potrzeby wynajmuje swoją willę, a dla najwierniejszych fanek świadczy także inne usługi. Zwłaszcza że finansowe potrzeby Richiego wzrastają. Nie tylko z uwagi na chorobę ojca, ale i ze względu na to, że jedną z poznanych kobiet okazuje się porzucona przez niego przed laty córka. Próba odbudowania tej niełatwej relacji będzie dla bohatera szansą na nowy start.

Po zrealizowaniu dwóch filmów dokumentalnych austriacki reżyser Ulrich Seidl powraca do kina fabularnego. Wciąż jednak z dużą konsekwencją obrazuje i punktuje tę część rzeczywistości, którą najchętniej zamietlibyśmy pod dywan. Rimini to pierwsza część przygotowywanej przez Austriaka fabularnej dylogii.

Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Mrożąca krew w żyłach przypowieść o grzechach ojca, które stają się karą dla dziecka.»
– Jessica Kiang, Variety, przeczytaj recenzję tutaj.

«Tym, co dodaje Rimini komicznego wigoru, jest główna rola Michaela Thomasa.»
– Jonathan Romney, Screen International, przeczytaj recenzję tutaj.

«Ten film powoduje u wszystkich dyskomfort. Jest w tym pewien blask.»
– Peter Bradshaw, Guardian, przeczytaj recenzję tutaj

«(Michael Thomas) doskonale portretuje człowieka skończonego i świadomego własnego wykończenia zbyt słodkim życiem, którego prowadzenia zarzucić nie potrafi.» 
– Adam Kruk, Filmweb.pl, przeczytaj recenzję tutaj.

Ulrich Seidl. Urodził się w 1952 roku w Wiedniu. Czołowy austriacki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował reżyserię w wiedeńskiej Akademii Filmowej. Zaczynał jako dokumentalista. Takie filmy jak „Zwierzęca miłość” czy „Modelki” przyniosły mu pierwsze festiwalowe nagrody. W fabule zadebiutował w 2001 roku filmem „Upały”, za który otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji. W 2003 roku wraz ze swoją współscenarzystką, a prywatnie żoną Veroniką Franz założył firmę producencką, pod skrzydłami której zrealizował docenianą na całym świecie fabularną „Trylogię: Raj” czy dokumenty „W piwnicy” i „Safari”. Aktualnie pracuje nad drugą częścią dylogii, której początkiem jest film „Rimini”.

TAGI: muzyk, Berlinale, morze, Włochy
TRIGGER WARNINGS: przemoc, seks, używki


Newsletter
Polub nas
Partnerzy