Filmy 14. FKA

Powoli

13 / 10 / 2023----------------------17:30
Powoli, reż. Marija Kavtaradze, 2023

Tu man nieko neprimeni/Slow
2023, 108 min.
Sekcja: Premierowe odkrycia
Szkoła Filmowa, Sala Z2
film bez regularnej dystrybucji kinowej;
prelekcja KNF przed seansem, prowadzący Filip Grzędowski

Nagrody i selekcje: Sundance 2023 – Nagrody Reżyserskie – Najlepszy zagraniczny reżyser dramatu Marija Kavtaradze
Reżyseria: Marija Kavtaradze
Scenariusz: Marija Kavtaradze
Producent: Marija Razgutė
Obsada: Greta Grinevičiūtė, Kestutis Cicena, Laima Akstinaite, Rimante Valiukaite, Isabel Naveira
Kraj: Litwa, Hiszpania, Szwecja


Czy związek osoby aseksualnej z osobą potrzebującą fizycznej bliskości ma szansę powodzenia? Prowokacyjne pytania o miłość oraz cielesność są tutaj najważniejsze.

Elena (Greta Grinevičiūtė) jest tancerką, a Dovydas (Kęstutis Cicėnas) tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając, próbując wytworzyć swój własny rodzaj intymności.

Film Kavtaradze śmiało podejmuje temat nowych modeli relacji, to kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Reżyserka nie ocenia swoich bohaterów, nie popycha ich w niewygodnych dla nich kierunkach ku uciesze widowni. Pozwala im zachowywać osobistą autonomię, przyglądając się dynamice tworzonej relacji». 
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, przeczytaj recenzję tutaj.

«Drugim filmem Marija Kavtaradze potwierdza obietnice „Summer Survivors” i udaje jej się narzucić swoją filmową osobowość bardzo zwyczajnemu tematowi (miłość, czystość uczuć, forma duchowości) pod jego niecodzienną otoczką (aseksualność). Wszystko to w sensorycznej stylistyce, podsycanej znakomitym wyczuciem dialogu i nie bojącej się trudności, przede wszystkim wybierając rytm, który, jak wskazuje tytuł filmu, jest bardzo spokojny».
– Fabiena Lemerciera, Cineuropa, przeczytaj recenzję tutaj

«„Slow” litewskiej reżyserki Marii Kavtaradze to intymna opowieść o tym, jak dwoje ludzi próbuje znaleźć dla siebie wspólną drogę, swój własny sposób na przeżycie czegoś pięknego». 
– Paulina Reiter, Wysokie Obcasy, przeczytaj recenzję tutaj.

Marija Kavtaradze. Reżyserka pochodzenia litewskiego. Jej debiutancki film „Summer Survivors” miał premierę na MFF w Toronto w 2018 roku. Film przyciągnął przed ekrany ponad 26 tys. widzów, co uczyniło go najbardziej cenionym, niezależnym filmem litewskim 2019 roku. Najnowszy film reżyserki – „Slow” miał swoją premierę w Sundance, gdzie reżyserka otrzymała nagrodę.

TAGI: miłość, Sundance, kino litewskie, związek, LGBT+


Newsletter
Polub nas
Partnerzy