Filmy 14. FKA

Poprzednie życie

13 / 10 / 2023----------------------19:45
Poprzednie życie, reż. Celine Song, 2022

Past Lives/Past Lives
2023, 88 min.
Sekcja: A24
Szkoła Filmowa, Sala Z1
spotkanie z Michałem Oleszczykiem (SpoilerMaster) po seansie

Nagrody i selekcje: 2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie (nominacja do Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film, Celine Song)
Reżyseria: Celine Song
Scenariusz: Celine Song
Producent: Pamela Koffler, Christine Vachon
Obsada: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro, Seung-ah Moon, Seung-min Leem
Kraj: USA, Korea Południowa

Każdy z nas kiedyś zadał sobie pytanie: „co by było, gdyby?…”. Celine Song hołduje  koreańskiemu przekonaniu In-Yun, które zakłada,  że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach, ukazując tym samym  alternatywny sposób postrzegania rzeczywistości.

Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja prowadzi ich do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. Więź pomiędzy dwójką przyjaciół jest jednak nadal tak silna, że mąż Nory (John Magaro) zaczyna obawiać się o przyszłość swojego małżeństwa.

„Poprzednie życie” stało się od pierwszych pokazów fenomenem, zbierając najwyższe oceny na IMDB (8,3/10) i Rotten Tomatoes (97%). To uosobienie kina love story, które przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. To historia rozpięta między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnioną bliskością, wspomnieniami i teraźniejszością, której towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji.

Okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku”, debiut reżyserski Song, nawiązuje do jej własnych wspomnień. Kobieta stworzyła niezwykłą historię o miłości, utraconych nadziejach, nowych szansach oraz tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«To za sprawą bohaterów „Poprzednie życie” wywraca na nice gatunek komedii romantycznej. Song twardo stąpa po ziemi. Pozwala swoim postaciom zastanawiać się, co by było, gdyby podjęli w życiu inne decyzje, ale nie pozwala się w tych gdybaniach zatracić. Przypomina też, że na nasze stany emocjonalne, również zakochanie się, wpływa wiele różnych okoliczności. Seans «Poprzedniego życia» powinni zapisywać terapeuci pacjentom, którzy nie potrafią uwolnić się od namysłów nad tym, jak mogłoby wyglądać ich życie, gdyby przydarzyło się im coś innego, niż rzeczywiście miało miejsce.»
– Artur Zaborski, Vogue Polska, przeczytaj recenzję tutaj.

«Debiutująca pełnym metrażem Celine Song swój romans z kinem również zaczyna od przyjrzenia się relacji łączącej trójkę bohaterów, wykorzystując ją jako pretekst do rozważań na temat natury wyborów i ich konsekwencji.»
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, przeczytaj recenzję tutaj

Celine Song. Koreańska reżyserka, która większość życia spędziła w Kanadzie. Na Uniwersytecie Columbia otrzymała tytuł magistra w zakresie pisania sztuk teatralnych. Jej sztuka „Endlings” miała swoją premierę w American Repertory Theatre oraz w New York Theatre Workshop. Jest finalistką nagrody Susan Smith Blackburn i półfinalistką nagrody Relentless Award przyznawanej przez American Playwriting Foundation. „Poprzednie życie” jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Song. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2023 roku.

TAGI: kino azjatyckie, historia miłosna, autobiografizm


Newsletter
Polub nas
Partnerzy