Filmy 14. FKA

Ostatnie metro

15 / 10 / 2022----------------------12:00

Oscary 1981 – Najlepszy film nieanglojęzyczny – nominacja, Złote Globy – Najlepszy film zagraniczny – nominacja, Cezary – 10 nagród: Najlepszy film, Najlepszy aktor Gérard Depardieu, Najlepsza aktorka Catherine Deneuve, Najlepszy reżyser François Truffaut, Najlepsza muzyka, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz

Reż. François Truffaut, 1980
Czas trwania:
131 min.
Scenariusz: François Truffaut, Susanne Schliffmann
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Néstor Almendros
Obsada: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Heinz Bennent, Jean Poiret, Andréa Ferréol, Paulette Dubost, Jean-Louis Richard, Maurice Risch, Sabine Haudepin, Christian Baltauss, Pierre Belot, René Dupré, Aude Loring

Nagrodzone aż dziesięcioma Cezarami arcydzieło François Truffaut. Osadzony w czasach II wojny światowej melodramat o trójkącie miłosnym przedstawia teatr jako schronienie przed grozą wojny. Choć porównanie do „Kabaretu” Boba Fosse’a od razu przychodzi na myśl, „Ostatnie metro” to film o wiele bardziej spokojny i intymny. François Truffaut buduje świat przepełniony miłością, zarówno do teatru, jak i do drugiego człowieka. Cała historia osnuta jest na tle dramatycznych wydarzeń początku lat 40. W głównych rolach Catherine Deneuve („Wstręt”, „Piękność dnia”, „Tańcząc w ciemnościach”) oraz Gérard Depardieu („Danton”, „Cyrano de Bergerac”, „Człowiek w żelaznej masce”).

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«Nie ma wątpliwości, że Marion i Bernard wdają się w romans, ale namiętność w tym miłosnym trójkącie, w przeciwieństwie do powiedzmy „Jules i Jim” jest celowo wyciszona. Wiele z tych postaci jest po prostu zakochanych w samym teatrze, a propozycja Truffauta – scena jako sanktuarium na niespokojny czas – jest słodko-gorzka w czasach, gdy tak wiele teatrów w całej Europie jest wciąż zamkniętych.» Chris Wiegand, The Guardian, przeczytaj recenzję.

FRANÇOIS TRUFFAUT

Francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy. Jeden z prekursorów Francuskiej Nowej Fali. Zanim podbił świat filmu był dziennikarzem i teoretykiem znanym z Cahiers du Cinéma, jest także autorem wywiadu-rzeki z Alfredem Hitchcockiem. Jego pierwszy głośny film, „400 batów” uznawany jest przez historyków filmu jako jeden z początków nowej epoki kina. Oprócz tego Truffaut wyreżyserował „Jules i Jima”, „Fahrenheit 451” oraz nagrodzoną Oscarem „Noc amerykańską”. Jest także autorem artykułu „O pewnej tendencji kina francuskiego” będącego manifestem Francuskiej Nowej Fali.


Film w ramach sekcji: Klasyka Krytyka pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy