Filmy 14. FKA

Opadające liście

14 / 10 / 2023----------------------13:30
Opadające liście, reż. Aki Kaurismäki, 2023

Fallen Leaves / Kuolleet lehdet
2023, 81 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Miejsce: Szkoła Filmowa, Sala Z1
pokaz przedpremierowy, prelekcja KNF przed seansem, prowadzenie: Filip Grzędowski

Nagrody i selekcje: MFF w Cannes 2023 – Nagroda Jury
Reżyseria: Aki Kaurismäki
Scenariusz: Aki Kaurismäki
Producent: Misha Jaari, Aki Kaurismäki, Mark Lwoff
Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Alina Tomnikov, Sakari Kuosmanen
Kraj: Finlandia, Niemcy

Niecodzienna komedia romantyczna fińskiego mistrza, który w słodko-gorzki (niczym uwielbiana w Helsinkach lukrecja) sposób udowadnia, że miłość niejedno ma imię.

Historia dwóch samotnych osób, które przypadkiem spotykają się nocą w Helsinkach. Obydwoje podejmują próbę znalezienia miłości, być może tej najsilniejszej. Ścieżka do rozkosznego finału wiedzie ich przez uzależnienie, zgubiony telefon, nieznajomość własnych adresów czy nawet imion i ogólnej tendencji życiowej usianej złośliwymi przeciwnościami, które czyhają przy każdej próbie odnalezienia szczęścia.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Czarna komedia z absurdalnym poczuciem humoru jest jednym z ciekawszych filmów wpisujących się w schemat komedii romantycznej, które powstały w ostatnich latach.»
– Małgorzata Czop, Movie Way, czytaj recenzję tutaj.

«Twórczość Akiego Kaurismäkiego to jednocześnie kino zaangażowane i angażujące – humorem, aktualnością i uniwersalnością.»
– Daria Sienkiewicz, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.

Aki Kaurismäki. Najbardziej znany fiński reżyser, człowiek legenda, w przeszłości także listonosz i krytyk filmowy. Nagradzany na festiwalach na całym świecie. Za swoje dwa ostatnie filmy zdobył wyróżnienia w Berlinie i Cannes. Nakręcił takie komediodramaty jak Dryfujące obłoki, Ariel czy Człowiek bez przeszłości, szalał u boku Leningrad Cowboys. Jego charakterystyczna twórczość jest pełna miłości do ludzi, zwłaszcza tych zagubionych, oraz do kina, które od lat celebruje też na własnym festiwalu w Laponii.

TAGI: nostalgia, komedia romantyczna, czarny humor, film finlandzki
TRIGGER WARNINGS: używki


Newsletter
Polub nas
Partnerzy