Filmy 14. FKA

Nitram

13 / 10 / 2023----------------------20:00
Nitram, reż. Justin Kurzel, 2021

Nitram
2021, 112 min.
Sekcja: Głos Krytyków
Kino A, Budynek Aktorski

Nagrody i selekcje: Cannes 2021 Złota Palma – Najlepszy aktor (Caleb Landry Jones), Udział w konkursie głównym
Reżyseria: Justin Kurzel
Scenariusz: Shaun Grant
Producent: Nick Batzias, Justin Kurzel, Shaun Grant, Virginia Whitwell
Obsada: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis
Kraj: Australia

Hipnotyczny „Nitram” wciąga w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. 

Bohaterem opartego na faktach „Nitram” jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zamordował 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń. 

Thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Najnowszy film Kurzela można interpretować jako lustrzane odbicie tragedii „Makbeta”. W momencie gdy szekspirowski bohater ulega zbrodni, traci wewnętrzny spokój, wszelkie poczucie sensu. Filmowy Nitram zachowuje się natomiast tak, jakby za sprawą przeklętego czynu wypełniał swoje przeznaczenie, uzyskał w ten sposób definitywną sprawczość.»
– Diana Dąbrowska, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.

«Autor nie szarżuje też stylistyką – cały obraz utrzymuje w chłodnym, niskim rejestrze, budzącym dotkliwe poczucie dyskomfortu, przed którym nie ma ucieczki, a które towarzyszyć nam będzie długo po seansie.»
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj recenzję tutaj.

Justin Kurzel. Australijski reżyser, urodzony w 1974. Nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych tytułów, prezentowanego podczas 3. edycji FKA „Snowtown”, „Prawdziwej historii gangu Kelly’ego” i „Makbeta”. Laureat trzech nagród AFI / AACTA, nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki – Wyróżnienie od przewodniczącego jury za „Snowtown” na festiwalu w Cannes w 2011 roku.

TAGI: thriller, historia, kino australijskie, oparty na faktach
TRIGGER WARNINGS: przemoc


Newsletter
Polub nas
Partnerzy