Filmy 15. FKA

Imaculat/Immaculate
2021, 114 min.
Sekcja: Rumuński akapit
Kino Kinematograf, Muzeum Kinematografii
film bez polskiej dystrybucji kinowej
Nagrody i selekcje: MFF w Wenecji 2021 – GdA Director’s Award, Złoty Lew dla najlepszego debiutu filmowego, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transilvania 2022 – nagroda FIPRESCI
Reżyseria: Monica Stan, George Chiper
Scenariusz: Monica Stan
Producent: Iulia Weiss, Marcian Lazar
Obsada: Ana Dumitraşcu, Vasile Pavel, Cezar Grumăzescu, Ilona Brezoianu, Rares Andrici
Kraj: Rumunia
Debiut reżyserski rumuńskiej scenopisarki jest nie tylko historią poruszającą, ale przede wszystkim opartą na wątkach autobiograficznych.
Uzależniona od heroiny Daria przybywa do ośrodka odwykowego, w którym większość pacjentów stanowią mężczyźni. Niewinność oraz delikatność osiemnastoletniej dziewczyny przyciąga uwagę podopiecznych. Mężczyźni postanawiają otoczyć ją ochroną, a Daria po raz pierwszy w swoim nastoletnim życiu czuje się wyjątkowa. Jej pozycja zostaje zachwiana, kiedy zostaje zatrudniony nowy tajemniczy pracownik. Jego przybycie konfrontuje Darię z jej własnymi pragnieniami. Nagle uwięziona pomiędzy sprzecznymi oczekiwaniami wszystkich, Daria musi znaleźć własną ścieżkę.
Film oparty na własnych doświadczeniach reżyserki Moniki Stan jest historią o lojalności, uzależnieniu, a także tworzeniu subiektywnego, zbiorowego i fałszywego obrazu własnej tożsamości, który jest niebezpiecznym złudzeniem.
POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ
W MEDIACH:
«Monica Stan i George Chiper-Lillemark zrobili dramat, którego główną bohaterką jest Daria – nastolatka, która swoją pierwszą miłość przypłaciła uzależnieniem od heroiny.»
– Michał Derkacz, Kinodlastudenta.pl, przeczytaj recenzję tutaj.
«„Niepokalana” nie jest wyniosłym, motywacyjnym dramatem o przezwyciężaniu uzależnienia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, lecz ewoluuje w brutalny i rozdzierający serce obraz procesu zdrowienia, który udowadnia, że jego przezwyciężanie nie przebiega liniowo i jest pełnen trudnych momentów (…)»
– Matthew Josepha Jennera, International Cinephile Society, przeczytaj recenzję tutaj.
«Widziałem kilka filmów o uzależnieniach, które naprawdę mi się podobały, ponieważ często schodzą do melodramatu, manipulują emocjonalnie i/lub skupiają się na triumfie trzeźwości, a ten na szczęście nie jest żadną z tych rzeczy.»
– Chris Burlingame, The Sunbreak, przeczytaj recenzję tutaj.
Monica Stan. Rumuńska scenarzystka i reżyserka. Ukończyła studia psychologiczne. Jej filmografia obejmuje zarówno filmy krótko (m.in. „Down the Rabbit Hole), jak i długometrażowe (m.in „Marusia”). Brała udział w kilku programach rozwoju filmów fabularnych (min. Torino Film Lab), a także uczestniczyła w Reykjavik Talent Laboratory 2009, Sarajevo Talent Campus 2010, gdzie była również częścią programu Pack & Pitch, oraz w Berlinale Talent Campus 2011, jako jeden z talentów w Script Station.
TAGI: uzależnienie, odwyk, coming-of-age, film rumuński
TRIGGER WARNINGS: używki

Sekcja „Przegląd Kina Rumuńskiego” jest realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.