Filmy 15. FKA
Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight – blok II
[Muzeum Kinematografii]
Łączny czas trwania bloku: 87′
Zobacz również:
- Międzynarodowy Konkursu Authors Spotlight: blok I
- Międzynarodowy Konkursu Authors Spotlight: blok III
- Międzynarodowy Konkursu Authors Spotlight: blok IV
- Authors Spotlight Extra
Przeczytaj więcej o Międzynarodowym Konkursie Authors Spotlight.
Wszystkie filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
ALL MY FUCKING SUPERHEROES
reż. Piotr Kabat
czas trwania: 12 min.
produkcja: Polska, 2023
Młody reżyser podróżuje do Los Angeles, by podpisać kontrakt z hollywoodzkim studiem filmowym. Pozornie zwyczajna podróż taksówką zamienia się w epicką odyseję przez historię kina, popkulturę i osobiste wspomnienia. Film łączy wizualne style komiksów i filmów.
Animacja pokazywana na: Krakowski Festiwal Filmowy 2024, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” 2024
Honey Bunny
reż. Gracjana Piechula
czas trwania: 23 min. 30 s.
produkcja: Polska, 2024
Emerytowany strażak Staszek z ukochaną żoną Alinką dzieli wszystko, poza jednym – sypialnią. Staszkowi łatwiej jest okazywać uczucia puchatym królikom, które hoduje w przydomowej szopie, niż Alince. Kiedy odkrywa, że żona w tajemnicy przed nim, zatrudniła się jako przytulaczka w salonie płatnego przytulania Honey Bunny, musi skonfrontować się nie tylko z nią, ale też z własną seksualnością i potrzebami.
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Etiuda pokazywana na: Krakowski Festiwal Filmowy 2024, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2024, Ińskie Lato Filmowe 2024
Jak być kochanym?
reż. Nawojka Wierzbowska
czas trwania: 10 min. 30 s.
produkcja: Polska, 2023
Historia Chłopca, który bardzo chce być głaskany przez swoją Mamę. Niestety – uwaga kobiety jest całkowicie skupiona na jej ukochanym psie. Do czego zdolny jest chłopiec, by zwrócić na siebie uwagę mamy?
Studio Munka
Animacja pokazywana na: Warszawski Festiwal Filmowy 2023
Miasto jeży
reż. Mateusz Rybiński
czas trwania: 16 min.
produkcja: Polska, 2023
Do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży trafia nowy pacjent. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny. Całość filmu opowiedziana jest w języku migowym.
Debiut reżyserski
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Etiuda pokazywana na: FPFF w Gdyni 2024, Węgiel Film Festival 2024, Palm Springs Short Fest 2024, Warszawski Festiwal Filmowy 2023
Nabu
reż. Joanna Rusinek
czas trwania: 5 min. 23 s.
produkcja: Polska, 2023
Nabu i jej brat mieszkają w wiosce, gdzieś za górami, za morzami. Pewnego dnia wioska zostaje napadnięta i płonie doszczętnie. W zamieszaniu dzieci tracą siebie z oczu. Dziewczynce nie pozostaje nic innego jak piesza podróż przed siebie. Rusza tuląc do siebie ulubioną zabawkę brata. Na jej drodze stają postaci żołnierzy-celników pilnujących niewidzialnych granic. Udaje się jej pokonać przeszkody i znaleźć się na łódce, wśród innych uchodźców. Wielka fala wyrzuca Nabu za burtę.
Animacja pokazywana na: Krakowski Festiwal Filmowy 2024, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” 2024, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2024
Puste przestrzenie
reż. Marta Koch
czas trwania: 13 min 42 s.
produkcja: Polska, 2024
Podczas sesji terapeutycznej traumatyczne wspomnienia powracają w ekspresyjnych i sugestywnych obrazach. Z chaosu powoli wyłania się porządek. Dzięki nowej perspektywie bohaterce łatwiej jest znaleźć język do opisania trudnych doświadczeń.
Animoon Studio, Szkoła Filmowa w Łodzi
Sheep
reż. Hadi Babaeifar
czas trwania: 13 min. 15 s.
produkcja: Iran, 2024
Mała dziewczynka mieszkająca z matką w Teheranie postanawia uratować owce przed złożeniem ich w ofierze podczas tradycyjnej ceremonii zwanej Eid-e-Ghorban.
Etiuda pokazywana na: Berlinale 2024 (sekcja: Generation)
Taniec w narożniku
reż. Jan Bujnowski
czas trwania: 13: min. 45 s.
produkcja: Polska, 2024
Po upadku komunizmu w 1989 roku kolorowe telewizory przestają być w Polsce towarem luksusowym. Ekrany w domach Polaków zaczynają wyglądać podobniej do rzeczywistości za oknem. Czy jednak rzeczywistość jest naprawdę kolorowa?
Szkoła Filmowa w Łodzi
Etiuda pokazywana na: Semaine de la Critique Cannes 2024, MFF Nowe Horyzonty 2024, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” 2024