Filmy 14. FKA

Metronom

13 / 10 / 2023----------------------17:45
Metronom, reż. Alexandru Belc, 2022

Radio Metronom/Metronom
2022, 102 min.
Sekcja: Przegląd kina rumuńskiego
Kino A, Budynek Aktorski
film bez polskiej dystrybucji kinowej

Nagrody i selekcje: Un Certain Regard – oficjalna selekcja MFF w Cannes 2023; WFF 2022 – udział w Konkursie Creme de la creme
Reżyseria: Alexandru Belc
Scenariusz: Alexandru Belc
Producent: Catalin Mitulescu, Viroel Chesaru
Obsada: Mara Bugarin, Mihai Calin, Sarban Lazarovici, Vlad Ivanov
Kraj: Rumunia, Francja

Rozrachunkowy coming-of-age Alexandru Belci, który ukazuje absurd snucia marzeń w Rumunii pod rządami Nicolae Ceaușescu.

Bukareszt, 1972. Ana ma 17 lat. Marzy o miłości i wolności. Pewnego wieczoru razem z przyjaciółmi postanawia wysłać list do Metronom, programu muzycznego potajemnie nadawanego w Rumunii przez Radio Wolna Europa. Beztroskie tańce i rozmowy podczas prywatki brutalnie przerywa wtargnięcie funkcjonariuszy Securitate, tajnej policji na usługach autorytarnego państwa. Rodzaj fatum wisi nad nastoletnimi bohaterami, którzy są uwikłani w procesy polityczne i historyczne zmieniające rumuńską rzeczywistość w opresyjny, bezduszny system. 

Alexandru Belc gwałtownie przeskakuje od zwiewnego kina inicjacyjnego do przeszywającego dramatu politycznego, zacierając granicę między sferą prywatną i publiczną. Reżyser nie wydaje pochopnych sądów i akcentuje raczej niewinność licealistów odbieraną im nie w sypialni, lecz w państwowych urzędach, gdzie dygnitarze łamią ich kręgosłupy moralne.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«„Metronom” to inteligentny hołd złożony skazanej na zagładę rumuńskiej generacji, która została pozbawiona wolności dorosłego życia, zanim zdążyła go doświadczyć.»
Jessica Kiang, Variety, czytaj recenzję tutaj.

«W branży filmowej, gdzie twórcy rzadko interesują się żeńskimi lub młodymi bohaterkami, „Metronom” stanowi powiew świeżości, a Ana staje się prawdziwym, lśniącym symbolem pewnej postawy wobec życia.»
Ştefan Dobroiu, Cineuropa, czytaj recenzję tutaj.

Alexandru Belc. Reżyser i dokumentalista urodził się w 1980 roku w Rumunii. W 2007 roku ukończył szkołę filmową w Bukareszcie, a w 2012 roku uzyskał tytuł magistra nauk politycznych. Podczas studiów wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Następnie pracował jako asystent reżysera dla Corneliu Porumboiu i Cristiana Mungiu. Jego pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny, „8 Martie” był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach w 2013 roku. Jego drugi film dokumentalny, „Cinema, mon amour” wszedł do kin francuskich w maju 2017 roku. „Metronom” jego pierwszy film fabularny miał premierę na festiwalu w Cannes 2022 w sekcji Un Certain Regard.

TAGI: coming-of-age, dramat, Rumunia

Sekcja „Rumuński akapit” jest realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy