Filmy 14. FKA

Lepsze jutro

15 / 10 / 2023----------------------10:30
Lepsze jutro, reż. Nanni Moretti, 2023

Il sol dell’avvenire/A Brighter Tomorrow
2023, 95 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Szkoła Filmowa, Sala Z1
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: MFF w Cannes 2023 – Udział w konkursie głównym
Reżyseria: Nanni Moretti
Scenariusz: Francesca Marciano, Nanni Moretti, Federica Pontremoli, Valia Santella
Producent: Nanni Moretti, Domenico Procacci
Obsada: Nanni Moretti, Margherita Buy, Silvio Orlando, Mathieu Amalric, Barbora Bobulova, Zsolt Anger, Jerzy Stuhr, Teco Celi, Valentina Romanin
Kraj: Włochy, Francja


Moretti sam siebie obsadza w roli filmowca, który ma zamiar stworzyć nowe dzieło. Jednak życie rzuca mu kłody pod nogi. 

Rzymski reżyser Giovanni kręci film swój najnowszy film. Musi jednak przemyśleć kierunek działania, zwłaszcza że wszystko wydaje się sprzysięgać przeciwko niemu. Rzeczywistość branży filmowej zmienia się. Rośnie znaczenie platform streamingowych, a jego koproducent jest na skraju bankructwa. Przemysł filmowy podlega dynamicznym zmianom, a dodatkowo zawodowa presja wpływa coraz mocniej na jego życie prywatne.. Jakie decyzje Giovanni powinien podjąć, żeby wywalczyć lepsze jutro i zrealizować swoje twórcze ambicje?

Moretti zawarł w filmie bogactwo autoironicznych komentarzy i cytatów ze swojej twórczości. Reżyser pokazuje realia rynku filmowego przeplatając je nawiązaniami do twórczości Felliniego, Scorsesego czy Kieślowskiego.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Moretti ponownie znalazł sposób, by stworzyć film, który autoterapię zamienia w komedię.»
– Lee Marshall, Screen Daily, czytaj recenzję tutaj.

Nanni Moretti. Włoski reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Dorastając, Moretti odkrył swoje dwie pasje tj. kino i piłkę wodną. Po studiach zajął się karierą producenta, a następnie wyreżyserował pierwsze dwa filmy krótkometrażowe. Za swoją twórczość otrzymał znaczące nagrody, w tym Złotą Palmę na MFF w Cannes za „Pokój syna”, Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za „Idźcie, ofiara spełniona” i Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji za „Złote sny”. We Włoszech Moretti jest znany jako twórca ironicznych i ekscentrycznych filmów, w których zwykle również występuje. Nanni Moretti od urodzenia mieszka w Rzymie, gdzie jest współwłaścicielem małego kina Nuovo Sacher.

TAGI: film, Netflix, kryzys, autotematyzm, komedia
#Uwolnij umysł

Newsletter
Polub nas
Partnerzy