Filmy 14. FKA

Klondike

19 / 10 / 2022----------------------21:00

Film pokazywany w bolku 21:00-01:00.

Reż. Maryna Er Gorbach, 2022
Czas trwania: 100 min.
Scenariusz: Maryna Er Gorbach
Produkcja: Ukraina, Turcja
Zdjęcia: Svyatoslav Bulakovskiy
Obsada: Oksana Cherkashyna, Sergey Shadrin, Oleg Shcherbina, Oleg Shevchuk, Artur Aramyan, Evgeniy Efremov, Nadir Samedov

Irka (Oksana Cherkashyna) i Tolik (Sergey Shadrin) mieszkają w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie w pobliżu granicy z Rosją. Przyszli rodzice spodziewają się narodzin pierwszego dziecka. Dalekie od spokoju oczekiwanie zostaje dodatkowo zaburzone, kiedy nocą fragment samolotu niszczy ścianę ich domu. Mimo zagrożenia bohaterowie odmawiają ewakuacji, co niesie za sobą podejrzenia o zdradę ojczyzny. Bezpieczna codzienność staje się niepewnością, a każda decyzja otoczona jest desperacją. „Klondike” to kapitalne studium psychologii grozy i lęku w obliczu inwazji nieprzyjaciela. Maryna Er Gorbah swym filmem opowiada współczesny tragizm wojennych zbrojeń jaki nagle spada na ludzkie życie. Dzieło to zdobyło nagrodę na festiwalu Sundance i Berlinale, a także jest tegorocznym ukraińskim kandydatem do Oscara. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ


W MEDIACH:

«Porywający kawałek kina, skrupulatnie oprawiony, znakomicie zablokowany i pięknie wykonany, to film o wyborach, których dokonujemy, gdy świat jest rozdarty.» Juror Andrew Haigh, tłum. własne, przeczytaj recenzję.


MARYNA ER GORBACH. Ukraińska reżyserka, scenarzystka, producentka i montażystka. Razem z mężem tworzy filmy. Studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Następnie ukończyła w Warszawie Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. 

Newsletter
Polub nas
Partnerzy