Filmy 14. FKA

Kiedy stopi się lód

14 / 10 / 2023----------------------10:15
Kiedy stopi się lód, reż. Veerle Baetens, 2023

Het smelt/When It Melts
2023, 111 min.
Sekcja: Premierowe odkrycia
Szkoła Filmowa, Sala Z1
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: Sundance 2023 – Nagroda Specjalna Jury – Najlepszy występ aktorski w dramacie – Rosa Marchant
Reżyseria: Veerle Baetens
Scenariusz: Veerle Baetens, Maarten Loix
Producent: Bart Van Langendonck, Ellen Havenith, Jacques-Henri Bronckart
Obsada: Charlotte De Bruyne, Rosa Marchant, Amber Metdepenningen, Matthijs Meertens
Kraj: Belgia, Holandia

Śmierć znajomego budzi mroczne wspomnienia, z którymi Ewa musi się skonfrontować. 

Debiut reżyserski, docenionej Europejską Nagrodą Filmową belgijskiej aktorki Veerle Baetens z nagrodzoną na tegorocznym Sundance Rosą Marchant w obsadzie. To opowieść-zagadka o mierzeniu się z demonami przeszłości, o dziecięcej traumie i jej okrutnych konsekwencjach w dorosłym życiu, a także o próbie poszukiwaniu nadziei i definiowaniu siebie na nowo.

Dlaczego główna bohaterka taszczy do bagażnika swojego samochodu ogromny blok lodu? To jedna z wielu intrygujących zagadek, które dzieło Baetens stawia przed oglądającymi. Film zachwycił krytyków filmowych na całym świecie. Opisują go jako cicho niepokojący, hipnotyczny, a zarazem niedający o sobie zapomnieć film o eksploracji ludzkiej natury w jej najokrutniejszym wydaniu.

Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Film Baetens bada źródła okrucieństw młodości i w pewnym stopniu zbiega się tematycznie z „Bliżej” Lukasa Dhonta, cieszącym się uznaniem krytyków, który zajmuje się konsekwencjami niegdyś intymnej przyjaźni dwóch młodych chłopców, wkraczających w świat szkoły średniej. Baetens zwiększa napięcie, wrzuca piąty bieg i tym samym efektownie ulepsza adaptowaną powieść Lize Spit „The Melting” z 2021 roku.»
– Damon Wise, Deadline, czytaj recenzję tutaj.

«Za każdym razem, gdy narracja wraca do teraźniejszości, ciężko jest ulec wrażeniu, że twórcom zależy na prawdziwym zrozumieniu traumy Ewy, ponieważ są zbyt zajęci ujawnieniem jej źródła, w imię rozrywki.»
– Ed Gonzalez, Slant, czytaj recenzję tutaj.

Veerle Baetens. Rozpoczęła swoją karierę jako aktorka w serialu „Sara” (flamandzkiej wersji „Brzyduli Betty”). W 2013 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki na European Film Awards za rolę w filmie „The Broken Circle Breakdown”. Od tego czasu zagrała w wielu francuskich filmach. W 2022 roku wyreżyserowała swój pierwszy pełnometrażowy film, zatytułowany „When It Melts”.

TAGI: debiut, dorastanie, trauma, coming of age
TRIGGER WARNINGS: przemoc, seks, przemoc na tle seksualnym
#Uwolnij umysł


Newsletter
Polub nas
Partnerzy